رهبر بودن به ویژگیا و خصوصیات خاصی احتیاج داره که میشه اونا رو یاد گرفت یا در خود تقویت کرد. اگه دوست دارین مدیریت و رهبری کارمندان خود رو خوب مسئول بشین و رهبری کاردان و موفق باشین، یا در هر محیط و موقعیت دیگری هم ویژگیایی داشته باشین که از شما یک رهبر برجسته می سازه، با ما همراه باشین.

۱. تمرکز

واسه اینکه رهبری برجسته و خاص باشین، باید تمرکز خود رو تا جای ممکن بالا ببرین. صرف وقت و انرژی واسه موارد خیلی جزئی و غرق شدن در ریزه کاریا، شما رو از تصمیم گیریای مهم دور می کنه. رهبران قوی، تمرکز دارن و این تمرکز رو نسبت به رقبا بالا و بالاتر می برن تا تصمیمایی درست و به موقع بگیرن. پس به عنوان رهبری برجسته، باید بتونین هوشیارانه، موارد غیرضروری رو حذف کنین.

۲۲ ویژگی که از شما یک رهبر برجسته می سازه آموزشی

۲. اعتمادبه نفس

رهبران برجسته با ارائه چشم اندازی روشن، اعتماد به نفس رو به دور و بریا و پیروان خود القا می کنن. اونا مربیانی قوی هستن که همراهی با پیروان خود رو خوب میدونن. فرقی نمی کنه مرد هستین یا زن، درهرحال اگه کمی بخشندگی و مهربانی رو چاشنی رهبری خود کنین، تأثیرگذاری خیلی زیادی دارین. البته یادتون نرود که در درجه اول باید قاطع و روشن باشین.

۳. شفافیت

اگه می خواید رهبری فوق العاده و شایسته باشین، باید دور نقاب زدن رو خطی قرمز بکشین. همیشه خودتون باشین، خود واقعیِ واقعی. همه ما بعضی وقتا اشتباهاتی داریم. از اشتباه کردن نهراسید و همانی باشین که واقعا تو ذهن دارین. اگه شخصیت واقعی تون رو پشت نقابا مخفی کنین و به اندازه کافی شفاف و روشن با بقیه برخورد نکنین، دور و بریا نمی تونن درک درستی از موقعیت داشته باشن. غافل گیری اونا رو کنه می کنن و موفقیتی حاصل نمیشه.

۲۲ ویژگی که از شما یک رهبر برجسته می سازه آموزشی

۴. راستی و راستی

۲۲ ویژگی که از شما یک رهبر برجسته می سازه آموزشی

ارزشایی که رهبر به پیروان القا می کنه، دقیقا در رفتارهای اونا روشن میشه. اگه رهبری واکنشی و خشک رفتار کنه و بیشتر از اونکه بر کارکرد درست صحه بزاره، به کلام و مقررات بیهوده براش کافیه، از اجرا استعدادها و تواناییای مهم افراد باز می مونه. اما راستی و درستی و شفافیت در امور جور واجور بر فرهنگ و کارکرد اثرات بسیار مثبتی داره.

۵. الهام بخشی

هیچ رهبری از صفر و ابتدابه ساکن فردی قدرت مند نبوده و به تنهایی هم امکان بیدارکردن ویژگیای برجسته رو در خود نداشتهه. واقعیت اینه که همه ما از محیط دور مون اثر می گیریم. این تأثیرپذیری باعث می شه تا از نصایح و مشاورهای بقیه الهام بگیریم. این نصایح و کمکا در کنار عقاید و انگیزهای شخصی باعث می شن تا در راه شکوفایی قرار بگیریم.

قدرت الهام بخشیدن به بقیه رو دست کم نگیرید. رهبران کاریزماتیک و برجسته همیشه باعث ایجاد جرقهایی مثبت تو ذهن پیروان خود می شن و اونا رو به طرف انجام کارایی مهم جهت میدن.

۶. شور و اشتیاق

اگه می خواید در کاری موفق بشین باید با تموم وجود بهش علاقه پیدا کنین. اگه شور و اشتیاق کافی در انجام کاری نداشته باشین، هر چقدر هم که دستاوردهای مهمی در زندگی داشته باشین، واسه تون راضی کننده نمیشه. اشتیاق باعث موفقیت تون میشه.

۷. خلاقیت

۲۲ ویژگی که از شما یک رهبر برجسته می سازه آموزشی

۲۲ ویژگی که از شما یک رهبر برجسته می سازه آموزشی

در هر کسب وکاری یا کلا در زندگی بشری، باید به منابع کم و رقبا و افراد بسیار، دقت و توجه زیادی داشته باشین. واسه باقی موندن و موفقیت باید خلاق باشین و خلاقانه عمل کنین. افراد خلاق رهبران خوبی هستن. به ویژه در دنیای امروز تنها راه روبرو شدن و جنگ با رقابتای جور واجور، در سازمانا، کسب وکارها و… استفاده و اجرا خلاقیته.

۸. صبر و تحمل

صبور بودن میزان تعهد و وفاداری شما رو به کاری که انجام میدید، نشون می ده. هر راهی، سختیایی داره که فقط با حوصله و آگاهی میشه اونا رو گذروند. باید به عنوان رهبری برجسته، بدونین که بر چه چیزایی تأکید داشته باشین و از چه مواردی صرف نظر کنین.

باید چشم اندازی مشخص داشته باشین و با کامل نگری همه موارد مهم در مسیرتون رو زیرنظر داشته باشین. مثلا در مورد ی کسب وکار باید به بازارهای جور واجور، رقبا، امور مالی، خواسته مشتری و… توجه داشته باشین. البته شانس هم نقش کوچیکی در موفقیتا بازی می کنه.

۹. رِواقی گری

واقعیت تلخی هست که نمی شه اونو کتمان کرد: ما هیچ موقع از اشتباهات، دشمنان و سختیا درامان نیستیم. رواقی گری یه جور فلسفه ی فکریه که می گه: «مشکلات و مشکلات رو باید پیش بینی کنین تا در زمان اتفاق اونا غافل گیر نشید.». پیش بینی کردن از بیان واکنشای با عجله و احساسی جلوگیری می کنه.

واسه دید کردن این طرز فکر در روش رهبری خودتون باید سناریوهایی از بدترین شرایط تو ذهن خود بسازین. بعد با درنظر گرفتن این شرایط راهکارهایی واسه رفع اونا تو ذهن خود داشته باشین. رواقی گری نمی ذاره که در بحرانای لحظه ای، ضعیف باشین و شکست بخورین.

۱۰. تشخیص موارد غیرعادی

۲۲ ویژگی که از شما یک رهبر برجسته می سازه آموزشی

به عنوان رهبری مؤثر باید بتونین، موارد غیرعادی رو تشخیص بدین و مفاهیم مخفی پشت داده هایی رو که در اختیار دارین خوب شناسایی و معنی کنین. با دقت بر داده ها و دلایلی که در اختیار دارین، باید بتونین خیلی از موارد غیرعادی رو پیش بینی کنین و واسه حل و رفع اونا فکری بکنین.

۱۱. منحصربه فرد بودن

تقلید مثبت و درس گرفتن از چند تا نکته مهم در کار بقیه بسیار فکر خوبیه، اما اگه می خواین رهبری خاص و تأثیرگذار باشین، باید ویژه و منحصربه فرد باشین. سعی کنین تموم ویژگیا، رفتارها، دستاوردها و موفقیتای بقیه رو درست زیر نظر بگیرین و از اونا درس و الهام بگیرین. تقلید صرف کار جالبی نیس، پس سعی کنین تموم نکاتی رو که از بقیه یاد می گیرین، به زبون و سبک خود ترجمه کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۳ راز موفقیت در زندگی که هر فردی باید بدونه

۱۲. آزاداندیشی و ذهن باز

بعضی خیالات قدیمی میگن: «رهبر خوب، فردی قاطعه که از عقاید و اهداف خود، تحت هیچ شرایطی عدول نمی کنه». این حرف اشتباهه. رهبران برجسته و قوی، کسائی هستن که با انعطاف پذیری توأم با دوراندیشی، همیشه چشم انداز دلخواه خود رو با اوضاعی که در اون قرار دارن و اقتضائات جور واجور برابری میدن.

۱۳. تصمیم گیری

فرض کنین که داوری مسابقه ای ورزشی رو مسئول شدین. دراین صورت باید بتونین تصمیماتی درخور و مقبول بگیرین و شک و حدس و فکر رو در لحظات حساس کنار بذارین. به عنوان رهبر باید قاطعانه و طبق داده هایی که دراختیار دارین تأمل کنین و تصمیم بگیرین. تصمیمات تون رو بدون شک و ترس بگیرین و روشن اونا رو اعلام کنین.

۱۴. داشتن شخصیتی شاخص و دوست داشتنی

۲۲ ویژگی که از شما یک رهبر برجسته می سازه آموزشی

هر کدوم از ما عضوی منحصربه فرد در تابلوی خلقت هستیم. هر یک از ما حرفی واسه گفتن داره و وجودش تکمیل کننده بخش مهمی از این جهانه. پس باید سعی کنیم که خودِ خودِ حقیقی مون باشیم. لازم نیس به عبارت خودمونی فیلم بازی کنیم و دروغ بگیم.

به عنوان رهبر هم ارتباطاتی حقیقی با بقیه و نه فقط به خاطر بهره مندی از اونا باعث می شه تا فردی دوست داشتنی و شاخص باشین. رهبری محترم و دوست داشتنی، ارتباطاتی واقعی با بقیه برقرار می کنه و این رابطه به طور قطع، بر کارکرد گروه هم اثرگذاره.

۱۵. مثبت نگری و انرژی خوب

واسه کسب نتایج خوب و عالی باید بتونین، مثبت نگری و خوش بینی رو در اعمال و حرف هاتون جاری کنین. در راه رسیدن به اهداف تون، همیشه فراز و نشیبایی هست که تنها با انرژی مثبت میشه اونا رو گذروند. البته لازمه ی توانمندی واسه روبرو شدن با مشکلات جور واجور، شکست دادن ترسا و باور به شدنی و ممکن ساختن آرزوها و اهدافه.

۱۶. بخشندگی

به عنوان رهبری برجسته باید به دنبال ارائه بهترینا از طرف خود باشین. اگه بخشنده باشیم و در بیان تواناییا و کمک کردن به بقیه بی چشمداشت عمل کنیم، خودمون هم زودتر و بهتر رشد می کنیم و به موفقیت می رسیم.

۱۷. همت

۲۲ ویژگی که از شما یک رهبر برجسته می سازه آموزشی

واسه دست یافتن به موفقیت، سعی و همت لازمه. این جمله تکراری و تکراریه اما حتما واقعی و درسته. فرق رهبران برجسته با بقیه دقیقا در همین ویژگیه. رهبران بزرگ دست از کار نمی کشند و باوجود تموم سختیا، راه رو تا انتها ادامه میدن. پس همت رو به عنوان بخشی لاینفک از موفقیت همیشه تو ذهن داشته باشین.

۱۸. بینشی درست

باید روشنگری رو در تصمیمات و فعالیتای خود به کار بگیرین. این توانایی تا حد زیادی شخصیه اما با تمرین میشه بهش دست پیدا. باید بتونین امورات و مسائل مهم رو با روشنگری اولویت بندی کنین. بینش شما باعث می شه راه جلو تون مشخص بشه.

۱۹. توانمندسازی

موفق ترین گروه ها، حتما گروه هایی نیستن که بهترین و بااستعدادترین اعضا رو دارن. بهترین گروه ها، گروه هایی هستن که با درنظر گرفتن استعدادها، تواناییا و اعتماد به همدیگه رو به جلو حرکت می کنن. رهبر خوب باید به توانمندشدن خود و پیروانش توجه کنه. ایجاد احساس مسئولیت پذیری و جواب گویی درباره اختیارات افراد بسیار مهمه.

واگذاری مسئولیت به بقیه درظاهر شاید کار ساده ای به نظر برسه، اما درحقیقت این طور نیس. فقط رهبران برجسته قادر به مدیریت درست این مسئله هستن. رهبرانی که میدونن چیجوری به بقیه مسئولیت واگذار کنن و با این کار، استعدادها و ظرفیت هاشون رو شکوفا سازند.

۲۰. ارتباطات

اگه افراد شما به درستی انتظارات تون رو برآورده نمی کنن، این مشکل دقیقا به خاطر نوع ارتباطات شما با اوناس. باید بتونین انتظارات خود رو با ایجاد ارتباطاتی دائمی و درست به بقیه منتقل کنین. یادتون باشه که ارتباطات، ساختاری دو طرفه داره. یعنی هم شما باید نظرات و انتظارات خود رو به طرف مقابل منتقل کنین و هم اون باید امکان انتقال این موارد رو به شما داشته باشه. واسه همین داشتن همراهانی باهوش و مسئول در رهبری کمک بزرگی واسه تون هستش.

۲۱. جواب گویی

واسه موفقیت و ایجاد اعتبار باید جواب گو باشین و پای کارایی که می کنین و اشتباهاتی که رخ می ده، بایستید. شونِه خالی کردن و دلیل تراشی همیشه راحت تر از ایستادگی شجاعانه به نظر می رسه، اما واقعیت چیز دیگریه. اگه بتونین به اشتباهات تون اعتراف کنین، فرد و رهبری استثنایی و موفق هستین و امکان رفع مشکلی که باعث ایجاد اون شدین هم بیشتره.

۲۲. کنجکاوی

وظیفه ی شما به عنوان رهبر اینه که تواناییا و نقاط قوت تموم افراد رو بشناسین. البته کمی طول می کشه، ولی نتیجه مقبولی داره. باید بدونین که گروه شما همه جوابا و تواناییا رو در آستین نداره. اگه فکر کنین که همه چیز دراختیار گروه شماس و لازم نیس کنجکاوی به خرج بدین و نا شناخته ها و ظرفیتا و فرصتای پنهون رو شناسایی کنین، آسیب می بینین.جلسات کاری رو تبدیل به وسیله موفقیت خود کنین


۳

دسته‌ها: آموزشی