وارن بافت، پیرمرد ۸۵ ساله ی امریکایی متولد اوماها در نبراسکا، که القاب «پیشگوی اوماها»، «جادوگر اوماها» و «دانای اوماها» رو یدک می کشه، فردیه که همیشه در لیست پولدارترین افراد جهان سر و کله اش پیدا می شه. چیزی که وارن بافت رو به اینجا رسانده هوش پر اون در سرمایه گذاریه. اینطور به شما بگم که وارن بافت موفق ترین سرمایه گذار کل دنیاست. موفق تر از هر کسی که شما یا پسرخاله تون می شناسین. خیلی صاف و پوست کنده اگه هروئین رو با گچ قاطی کنین و اونو داخل شاخ کرگدن غیرقانونی بریزین و همراه با لامبورگینی دزدی بفروشین و مالیاتش رو هم ندین، بازم قادر نیستین به سرعت وارن بافت پول در بیارین. معروفیت این گرگ پیر به اینه که اگه در بیابان رهایش کنن از زیر سنگ پول در میاره و علیرغم ثروت وحشتناک ۶۰ میلیارد دلاری خود، به روشی مقتصدانه زندگی می کنه.

۲۴ پند وارن بافت واسه پولدار شدن  آموزشی

اما از همه اینا گذشته، وارن بافت آدم باحالیه و برخلاف خیلی از مایه دارهایی که شاید از نزدیک بشناسین، تریپ پولداری-قلدری نداره و شکمش رو روی میز نمیندازه. اون همراه با بیل گیتس بخش خیلی از ثروتش رو در راه آدم دوستی خرج کرده.

یکی از تخصصای بافِت اینه که می تونه مفاهیم پیچیده ی اقتصادی رو براتون بِجوَد و اونا رو به زبانی بسیار ساده و قابل فهم به خوردتان بده.

آقای بافِت سهامدار کلی و رئیس شرکتی به نام Berkshire Hathawayه و البته در کلی شرکت کوچیک و بزرگ دیگر مثل کوکاکولا و IBM هم سهام خریدهه. چیزایی که در این مقاله براتون جمع آوری شده، چکیده ای از سخنان پرمغز بافِت در جلسات هرساله ی سهامداران شرکتش در بیست سال اخیره.

باعث افتخارمه که دعوتم رو قبول کنین و این مقاله رو تا انتها بخونین.

اسطوره ی سرمایه گذاری، وارن بافت راز موفقیتش رو با ما به اشتراک می ذاره و نکاتی درباره زندگی، سرمایه گذاری و ۵ فوت کوزه گریِ خاص رو به ما یاد می گیره.

در زندگی

۲۴ پند وارن بافت واسه پولدار شدن  آموزشی

۱. «در زندگی، فقط باید چند تا کار رو درست بکنین، تا کلی کار غلط انجام ندین.»

۲. «فکر کنین در قایقی زندگی می کنین که همیشه سوراخ می شه. اگه انرژی تون رو صرف پریدن به قایق دیگری بکنین، بهتره تا اینکه بخواهید اون انرژی رو صرف درزگیری سوراخا بکنین.»

۳. «واسه رسیدن به نتایج خارق العاده، احتیاجی نیس کارای خارق العاده بکنین.»

۴. «چیزی که از تاریخ یاد می گیریم اینه که مردم از تاریخ درسنمی گیرن.»

۵. «زنجیره عادتا سبک تر از آنند که حس شن، تا زمانی که از شدت سنگینی دیگر قابل شکستن نباشن.»

۶. «به نظر می رسه آدم خصلتی مضر داره که همیشه می خواد لقمه رو دور سرش بچرخونه.»

۷. «هیچ چیزی مثل خرواری از پول یامُفت، عقلانیت رو آرامش نمی ده.»

۲۴ پند وارن بافت واسه پولدار شدن  آموزشی

۸. «۲۰ سال طول می کشه تا شهرتی واسه خودتون بسازین و ۵ دقیقه طول می کشه تا خرابش کنین. اگه به این قضیه فکر کنین، کارا رو متفاوت انجام میدید.»

۹. «بهتره با آدمایی بپلکید که از شما بهترند. همکارانی رو برگزینید که اخلاقشان بهتر از شما باشه. چیزی نخواد گذشت که خودتون هم به همون راه کشانده میشید.»

۱۰. «چند سال پیش بن گراهام به من یاد گرفت که هزینه چیزیه که پرداخت می کنی و ارزش چیزیه که دریافت می کنی. فرقی نمی کنه که راجبه جوراب صحبت کنیم یا سهام. من دوست دارم جنس باکیفیت رو زمانی بخرم که قیمتش پایین اومده باشه.»

در سرمایه گذاری

۲۴ پند وارن بافت واسه پولدار شدن  آموزشی

۱. «مهمترین ویژگی یک سرمایه گذار، خُلق و خویشه نه ذکاوتش. آدم واسه این کار به ایجاد و خویی احتیاج داره که نه از همراه بودن با جماعت خیلی سرخوش شه و نه از حرکت در خلاف جهت شون.»

۲. «سرمایه گذاری موفق نیازمند گذشت زمان، برخورداری از نظم و دیسیپلین و داشتن صبر و حوصلهه. فارغ از اینکه چقدر استعداد و سعی به خرج بدین، بعضی کارا وقت می خوان: نمیشه با ۹ زن باردار، بچه ای رو یک ماه به دنیا آورد.»

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۲۲ ویژگی که از شما یک رهبر برجسته می سازه

۳. «من دنبال این نیستم که از روی مشکلات ۲ متری بپرم؛ عوضش دنبال یک مانع ۳۰ سانتی متری هستم تا بتونم رویش پا بذارم و بالاتر بروم.»

۴. «بازار در کوتاه مدت، مثل مسابقه ی محبوبیته و در بلندمدت، مثل باسکول.»

۵. «فرصتا خیلی کم پیش می‏ آیند. پس هر وقت از آسمان طلا بارید با خودتون سطل ببرین بیرون، نه انگشتانه.»

۶. «تنوع بخشی، حفاظی در مقابل نادانیه. این جمله واسه کسائی که میدونن چیکار دارن می کنن، معنی خیلی خاصی نمی ده.»

۷. «اگه حاضر نیستین سهامی رو به مدت ۱۰ سال نگه دارین، حتی فکر اینکه ۱۰ دقیقه نگه اش دارین رو هم نکنین.»

۸. «نکته کلیدی در سرمایه گذاری این نیس که سبک سنگین کنین فلان صنعت قراره چه تأثیری بر جامعه داشته باشه یا چقدر رشد کنه. بیشتر حواستون به این باشه که ببینین فلان شرکت چقدر در رقابت با بقیه جلوتره و از همه مهم تر اینکه تا کی می تونه جلو بمونه.»

۹. «من سرمایه گذار بهتری هستم چون تاجرم و تاجر بهتری هستم چون سرمایه گذارم.»

۱۰. «خیلی بهتره که شرکت خفنی رو به قیمت خوب بخرین تا اینکه شرکت خوبی رو به قیمت خفن بخرین.»

۵ فوت کوزه گری وارن بافت

۲۴ پند وارن بافت واسه پولدار شدن  آموزشی

هر یک از ۵ فوت کوزه گری وارن بافت، واقعیتی از زندگی یا سرمایه گذاری رو به آسونترین زبون ممکن میگن.

۱. «بهتان می گم چه جوری پولدار شید. دره ها رو ببندید. هر وقت بقیه حریص بودن شما ترسو شید. هر وقت بقیه ترسو شدن شما حریص شید.»

از این ساده تر نمی شد بگی که کلید سرمایه گذاری اینه که وقتی قیمت پایین بود بخر و وقتی بالا رفت بفروش.

۲. «به دانشجوهای کالج می گم، به سن من که رسیدید به شرطی آدمای موفقی میشید که تموم کسائی که می خواید دوست تون داشته باشن، واقعا دوست تون داشته باشن.»

پول مهم ترین چیز زندگی نیس. این رو وارن بافتی می گه که از مال دنیا بی نیازه.

۳. «فرق بین آدمای موفق و آدم ‏های واقعا موفق اینه که آدمای واقعا موفق به همه چیز میگن نه.»

افرادی مثل استیو جابز، بیل گیتس و وارن بافت موفقیت شون رو مدیون قدرت تمرکزشان هستن.

۴. «خیلیا رو دیدم که الکل و بدهی زمین شون زد. واقعا در این دنیا احتیاجی به قرض کردن ندارین. اگه باهوش باشین، میتونین کلی پول دربیاورید، بدون اینکه از کسی قرض کنین.»

دلیل موفقیت افراد در زندگی می تونه چیزای متفاوتی باشه، اما دلایل شکست بیشتر دور محور چند چیز می چرخد؛ از شکست هم به اندازه موفقیت درس بگیرین.

۵. «هر سرمایه گذاری باید قادر باشه، تجارتی که انتخاب کرده رو به درستی آزمایش کنه. به این عبارت «انتخاب کرده» توجه کنین: قرار نیس وارد هر شرکتی شدید تخصص مربوط به بخش ی کاری اش رو داشته باشین، یا اصلا قرار نیس در چند بخش کارشناس باشین. فقط باید قادر باشین شرکتا رو در داخل دایره ی فهم خود آزمایش کنین. اندازه این دایره خیلی مهم نیس؛ اما دانستن محدوده اون خیلی حیاتیه.»

یکی از نقل قولای مربوط به سرمایه گذاری که شدیدا از اون بدم میاد واسه پیتر لینچه که می گه «چیزی رو بخرین که از اون سر در میارید». به نظرم این پیشنهاد ناقصه. ایده ی بافت هم این حرف رو شامل میشه، اما به شما گوشزد می کنه که مهم اینه که قادر باشین شرکتا رو آزمایش کنین و وارد کار اونایی که از کارشون سردرنمی ‏بیارین نشید، به همین سادگی!

منبع : time

 


دسته‌ها: آموزشی