خیلی از مردم فکر می کنن که درون گرایی و خجالتی بودن هم معنیه، ولی این تصور اصلا درست نیس. شاید در تموم زندگی تون به شما گفته شده که خجالتی هستین و شمام باور کرده باشین. ولی باید بدونین که خجالتی بودن یعنی ترس از رابطه با بقیه به دلیل وجود احساس ناامنی یا اضطراب اجتماعی. درواقع افراد درون گرا از بقیه ترسی ندارن، ولی اگه واسه یه مدت طولانی کنار افراد زیادی باشن، احساس می کنن خسته شدن و انرژی شون تخلیه شده. این افراد همیشه به زمانای تنهایی احتیاج دارن تا بتونن انرژی شون رو بازیابی کنن. افراد درون گرا باور ندارن که رابطه داشتن با بقیه به خودی خود ارزشمنده و همیشه واسه هر رابطه ای دلیلی دارن. اگه شمام همیشه فکر میکردین خجالتی هستین، ولی از بودن در کنار بقیه ترسی ندارین، به فهرست ۲۴ نشونه زیر نگاهی بندازین. داشتن این ویژگیا نشون می ده که درواقع شما فردی درون گرا هستین، نه خجالتی.

۱. از حرفای بیهوده لذت نمی برین

افراد درون گرا گفت وگوهایی رو ترجیح میدن که معنا و مفهومی دارن و به حرفای پوچ و بی ارزش علاقه ای ندارن. این افراد، بسیار متفکر هستن و می خوان با گفت وگوهای پربارتری درمورد زندگی، عقاید، نظریها و اهداف بزرگ، رشد کنن. ولی وقتی شرکت در گفت وگویی پوچ و بی اهمیت دوری ناپذیر باشه، سعی می کنن طوری رفتار کنن که حس ناجوری رو در طرف مقابل ایجاد نکنن. افراد درون گرا شنوندهای خوبی هستن و به طور طبیعی خود رو با احساسات فردی که درحال گفت وگو با اون هستن، هماهنگ می کنن. معمولا اونا کاری می کنن که این گپای خودمونی و غیرجدی به گفت وگوهایی عمیق تر و معنی دارتر تبدیل شه.

۲. رابطه شما با تلفن، ترکیبی از عشق و تنفره

افراد درون گرا در مکالمات تلفنی بهترین نیستن. البته این مسئله اصلا شخصی نیس. اونا حتی با خونواده و صمیمی ترین دوستان شون هم زیاد تلفنی صحبت نمی کنن. بعضی وقتا حتی از تلفن بدشون میاد، چون حس می کنن مزاحمه و ذهن اونا رو از چیزی که عمیقا روی اون تمرکز کردن منحرف می کنه. ولی وقتی بخوان با کسی تلفنی صحبت کنن، مکالمات تلفنی ماهیانه یا سالیانه اونا به گفت وگوهای صمیمی ای تبدیل می شه که معمولا ساعتا طول می کشه!

۲۴ نشونه واسه اینکه شما درون گرا هستین نه خجالتی آموزشی

۳. واسه جواب دادن به پیاما صبر می کنین

وقتی متوجه می شن که از اعضای خونواده یا دوستان شون پیامی دریافت کردن، تا زمانی که بتونن با توجه کامل اونو بخونن و جواب درست و فکرشده ای بهش بدن، صبر می کنن.

۴. در بین جمع بودن واسه شما استرس زاست

اونا روابط دونفره ای رو که صمیمانه تره، ترجیح میدن. اگه مجبور شن زمانی رو کنار افراد زیادی سپری کنن، بی صبرانه انتظار میکشن که اون مناسبت به پایان برسه و به خونه برگردن و انرژی ازدست رفته شون رو دوباره بازیابی کنن.

۵. از جامعه فراری نیستین، ولی فقط زمانی که خودتون بخواهید اجتماعی میشید

واسه افراد درون گرا به کم پیش میاد که از کسی خوش شون بیاد و با اون احساس راحتی کنن. اونا از افرادی که در دور شون هستن انرژینمی گیرن و در بیشتر موارد کمی زمان می بره تا با کسی صمیمی شن. اونا انرژی خود رو صرف کسائی نمی کنن که واسه رابطه با اونا اشتیاقی ندارن. پس ترجیح میدن پیش از اینکه خیلی به کسی نزدیک شن، اول اونو بهتر بشناسن. یعنی اینکه کسی رو پیدا کنن که از رابطه داشتن با اون لذت می برن یا علاقه مندن که اونو بهتر بشناسن؛ این اتفاق هم به کم رخ می ده و اتفاق بسیار خاص و ویژه ایه!

۶. از تفریحای گروهی در زمانای کوتاه و دفعات کم لذت می برین

۲۴ نشونه واسه اینکه شما درون گرا هستین نه خجالتی آموزشی

اونا هرازگاهی دوست دارن با گروهی از افراد بیرون برن و اوقات خوشی داشته باشن، مثلا در مهمانی، اتفاق شبکه سازی (networking event) یا کنسرتی بزرگ شرکت کنن. ولی وقتی به خونه برمی گردند، شاید روزها، هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشه تا باتری هاشون رو دوباره شارژ کنن و آمادگی انجام دوباره ی این کار رو به دست بیارن.

۷. نسبت به اتفاقات دور خود خیلی هوشیار و مراقب هستین

اونا از اینکه بفهمن افرادی که در دور شون هستن، قصد انجام چه کاری رو دارن، لذت می برن. افراد درون گرا درمورد جزئیات و چیزی که در دور شون میگذره، بسیار مراقب و هوشیار هستن. پس بقیه از بودن در کنار اونا لذت می برن و به سرعت و خیلی راحت می تونن درمورد افکار و احساسات شون با اونا صحبت کنن.

۸. قلب تون رو فقط به روی خاص ترین افراد باز می کنین

افراد درون گرا به سختی اجازه میدن کسی درون اونا رو ببینه و در این مورد خیلی مراقب هستن. بدون شک، رو کردن افکار و احساسات و ضعیف بودن واسه اونا بسیار ترس آوره، ولی بعضی وقتا به این نتیجه می رسن که دریافت کننده ی توجه و مهربانی اونا ارزش این خطر رو داره. ولی وقتی احساس تهدید یا آسیب کنن، به سرعت از ورود بقیه به حریم خصوصی خود جلوگیری می کنن.

۹. فردی خلاق هستین

تحقیقات نشون می ده افراد درون گرا افرادی خلاق هستن! اونا می تونن اطلاعات زیادی رو کسب کنن و از این اطلاعات واسه ایجاد ایده های جدید و شگفت انگیز استفاده کنن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۲۵ خوراکی که استخوان های بدن رو قوی و محکم می سازه

۱۰. عمیقا واسه گوش دادن ارزش قائل هستین

افراد درون گرا شنوندهای فوق العاده ای هستن. اونا واسه درک حرفای طرف مقابل گوش میدن، نه فقط واسه جواب دادن بهش. اگه از اونا خواسته شه که پیشنهاد ای بکنن، پیشنهاد ی اونا چیزیه که درموردش فکر کردن و فقط مختص اون فرد خاصه. گوش دادن به حرفای بقیه راهیه که به وسیله اون علاقه و احترام خود رو نشون میدن. واسه همین، وقتی افراد هم صحبت شون می فهمن که اونا بادقت درمورد گفته هاشون فکر کردن، خیلی خوشحال می شن. افراد درون گرا عاشق این هستن که بقیه هم همین طور با اونا رفتار کنن.

۱۱. خیلی خودمون نگر هستین

معمولا افراد درون گرا حتی شرایطی رو که احتیاجی به بررسی نداره، بیش ازحد بررسی می کنن. شاید کمی بیشتر طول بکشه که بفهمن چه اتفاقی درحال رخ دادنه؛ نه به خاطر اینکه شرایط رو درک نمی کنن، بلکه به خاطر این که همیشه به دنبال فهمیدن معنیای عمیق تر هستن.

۱۲. قبل از بحث کردن فکر می کنین

افراد درون گرا واسه درک مسائل به زمان احتیاج دارن و کلماتی رو که به زبون میارن با دقت انتخاب می کنن. اگه واسه بررسی و پردازش دقیق مسائل به اونا زمان کافی داده شه، می تونن دیدگاه و موضع خود رو به روشنی بگن.

 

۱۳. به سعی واسه جذب کردن بقیه متهم میشید

البته این تصور بسیار خنده داره، چون بیشتر افراد درون گرا به سرعت نمی تونن با کسی صمیمی شن و واسه این کار به زمان احتیاج دارن. این سوءتفاهم معمولا به دلیل مهارتای شنیداری عالی این افراد و توجهیه که نسبت به دور و بریا خود دارن.

۱۴. از تنهایی لذت می برین

۲۴ نشونه واسه اینکه شما درون گرا هستین نه خجالتی آموزشی

شاید همه تنهایی رو دوست نداشته باشن، ولی افراد درون گرا از تنهایی لذت می برن و حتی بهش احتیاج دارن. اینکه هیچ کاری انجام ندن و زمانی رو فقط واسه خودشون داشته باشن، به کسب آرامش و بازیابی انرژی شون کمک می کنه.

۲۴ نشونه واسه اینکه شما درون گرا هستین نه خجالتی آموزشی

۱۵. به کم بی حوصله میشید

درحالی که افراد برون گرا واسه انگیزه گرفتن به بقیه وابسته هستن، ولی درون گراها همیشه تو ذهن خود درمورد زندگی و رویاهایشان فکر می کنن و تصمیم می گیرن. افراد درون گرا متفکرانی عمیق هستن و تقریبا همیشه مونولوگی داخلی دارن که تو ذهن شون درجریانه و اونا رو خیلی سرگرم می کنه!

۱۶. خیلی راحت به کسی اعتماد نمی کنین

اونا هیچ وقت بدون شناخت واقعی افراد، اونا رو به حریم داخلی خود دعوت نمی کنن. ولی وقتی فرد مناسبی رو در زندگی خود پیدا می کنن، چیزی کم نمی ذارن و سعی می کنن که همیشه بهترین هاشون رو بهش بدن.

۱۷. گروه کوچیکی از دوستان بسیار صمیمی دارین

درون گراها معمولا از روابط اجتماعی زیاد لذت نمی برند، ولی عاشق گروه کوچیک دوستان صمیمی و قابل اعتماد خود هستن. اونا ترجیح میدن به جای اینکه با افراد زیادی روابطی غیرجدی و سطحی داشته باشن، دوستان کمی داشته باشن که رابطه شون با اونا عمیقه.

۱۸. خیلی از فضای شخصی خود محافظت می کنین

اونا به حریم شخصی شون اهمیت میدن و خیلی درمورد افکارشان و کسائی که به اونا اجازه ورود به حریم شخصی شون رو میدن، سختگیر هستن، چون افکار و افراد نادرست تأثیر بسیار مخربی روی اونا می ذارن.

۱۹. بیشتر ترجیح میدید حرف هاتون رو بنویسین

اونا بیشتر ترجیح میدن که واسه رابطه برقرار کردن از متن و ایمیل استفاده کنن، چون با نوشتن، زمان و فضای بیشتری واسه توضیح دادن و روشن کردن افکارشان دارن.

۲۰. در انجام کارا عالی هستین

زمان تنهایی اونا پر از طوفان ذهنی (brainstorming)، برنامه ریزی، تهیه ی طرح و برنامه و عملی کردن همه آنهاست!

۲۴ نشونه واسه اینکه شما درون گرا هستین نه خجالتی آموزشی

۲۱. قضاوت درستی درمورد شخصیت بقیه دارین

۲۴ نشونه واسه اینکه شما درون گرا هستین نه خجالتی آموزشی

به خاطر اینکه همه چیز رو پیش خودشون نگه می دارن، می تونن وقت بذارن و افراد دور شون رو زیرنظر بگیرن و واقعا اونا رو بشناسن. افراد درون گرا توجه زیادی به نشونه های غیرکلامی دارن، چون میدونن کلمات نمی تونن اطلاعات زیادی رو منتقل کنن. پس معمولا این افراد می تونن باطن واقعی هر فرد رو ببینن، به جای اینکه فقط به ظاهر اون توجه کنن.

۲۲. تصمیم گیرنده های خوبی هستین

۲۴ نشونه واسه اینکه شما درون گرا هستین نه خجالتی آموزشی

افراد درون گرا در فکر کردن و آزمایش کامل مسائل استاد هستن و این ویژگی باعث می شه که تموم اطلاعات لازم رو جمع آوری کنن و پیش از انتخابای مهم، تموم حولوحوش مثبت و منفی رو سبک سنگین کنن.

۲۳. فردی مرموز به نظر می رسین

البته نشونه که هیچی مرموزی درمورد اونا وجود نداره، ولی تمایل اونا به بیرون ماندن از جمع و فقط تماشا کردن و توجه کردن و هم زمان، مهار کردن احساسات و زبون بدن شون باعث می شه فردی اسرارآمیز به نظر برسن.

۲۴. دوستی وفادار هستین

افراد درون گرا واسه دوستان صمیمی کم خود ارزش زیادی قائل هستن. اگه به حلقه داخلی فردی درون گرا راه داده شدید، تقریبا می تونین مطمئن باشین که دوستی وفادار رو واسه باقی عمرتون پیدا کردین.در هر گفتگو ای جواب بله بگیرین، گفتگو بر سر حقوق بیشتر، معاملات بزرگ و حتی یک کار روزمره


دسته‌ها: آموزشی