زیگموند فروید می گه: «نمیشه این مسئله رو ندیده گرفت که تمدن تا چه حد طبق ی صرف نظر از غریزه ساخته شده.» همیشه بین اینکه چقدر باید غرایز خود رو دنبال کنیم و چقدر باید تسلیم قراردادهای اجتماعی شیم، اختلاف هست. ولی در زمانایی مثل زمونه ی ما، گرایشی به طرف تمایل بیشتر از حد به غرایز هست، چون قراردادهای اجتماعی و اخلاقی به سرعت در حال تغییرند و هیچ اتفاق نظری در مورد اونا وجود نداره. این وضعیت کمی خظرناکه، چون متوجه نمی شین که چیجوری بقیه رو می رنجانید یا موفقیت خود رو تحت شعاع قرار میدید. واسه اینکه این اتفاق نیفتد و بتونیم رابطه بهتری با بقیه داشته باشیم، مقاله زیر درمورد ۲۶ قانون آداب رفت و اومد در این دوره و زمونه رو بخونین.

 

کتابچهای راهنمای ساده در تمدن غرب، راهنمای موفقیت بودن. همونطور که استیون پینکر (Steven Pinker)، نویسنده ی معروف، می گه، این کتابچها نحوه ی درست رفتار در دربار (court) شاه رو به شوالیها و شاهزادها می یاد گرفتن، و واژهای «مودب» (courtly) و «ادب» (courtesy) هم از همین جا اومدند.

از بعضی دوستان و همکاران خوش ذوق و بافرهنگ پرسیدم که راهنمای به روز شده واسه سال ۲۰۱۴ چه شکلی داره. اینجا ۲۶ قانون رو ارائه میدیم که در موقعیتای مختلفی مثل زمان ناهار در اداره، سالن ورزشی شرکت یا جشن تولد همکلاسی بچتون، به شما کمک می کنه.

توجه داشته باشین که فصل مشترکی در این قوانین هست: همیشه اول از همه به احساسات بقیه فکر کنین، چون همیشه فقط مسئله به بیشترین حد رساندن راحتی و آسایش خود شما مطرح نیس.

۲۶ قانون آداب رفت و آمد در این دوره و زمونه  آموزشی

۱. به جای ارسال پیامکِ «۲۰ دقیقه دیر می رسم»، بهتره سعی کنیم که سر وقت به قرار برسیم.

۲. اگه نمی تونین در مراسم اجتماعی که رسما بهش دعوت شدین شرکت کنین، فکر نکنین که جواب ندادن به خواسته میزبان، همون رد دعوته. و هیچوقت در مراسمی که نیازمند برنامه ریزی و تدارکات به وسیله میزبانه، در دقیقه ی آخر به دعوت میزبان جواب ندین.

۲۶ قانون آداب رفت و آمد در این دوره و زمونه  آموزشی

۳. در مقابل یخچال اداره کمی از خود نجابت نشون بدین. غذایی رو که واسه شما نیس نخورید. پس مونده ی غذای تون رو پیش از اونکه به شکل کابوس رادیواکتیو دربیاد، به خونه ببرین یا دور بریزین.

۴. هنگام صحبت با گوشی موبایل، فریاد نکشید. همیشه خوب نشنیدن صدای فرد مقابل، به این معنی نیس که اونم صدای شما رو خوب نمی شنوه.

۵. در مهمانی شام، گوشی موبایل خود رو خاموش کنین و با جمع همراه باشین. با استفاده کردن از گوشی موبایل، دست کم یک نفر رو که تصور می کنه شما مهارتای اجتماعی رو نمی دونین، آزار میدید. کمه کم صدای زنگ گوشی موبایل رو خاموش کنین تا بتونین در خفای نسبی به ارسال پیامک بدین.

۶. اگه در شرایطی که فردی در مقابل شما نشسته، بی معطلی به تموم پیامکای ارسال شده جواب بدین، بیشتر از اونکه در چشم شخص دریافت کننده پیامک عزیز شید، ارزش و احترام خود رو در چشم فردی که مقابل شما نشسته، از دست میدید.

۷. وقتی واسه دریافت غذا نوبت به شما می رسه به پیشخدمت نگید که منتظر بمونه تا شما بحث و گفتگوی تلفنی خود رو تموم کنین. با این کار پیشخدمت و تموم افراد پشت سر شما، از شما بیزار می شن و انتظار دارن که قهوه چی در نوشیدنی شما تف بندازه.

۸. وقتی دیر به کلاس ورزش می رسین فکر نکنین که حق دارین با زور، راه خود رو به قسمت مورد علاقه خود در جلو باز کنین. در مقابل قفسه ی وزنها یا بقیه امکانات، راه بقیه رو بسته نکنین. فقط کافیه چند قدم عقب برید و راه بقیه رو باز کنین تا همه خوشحال و راضی باشن.

۹. گفتگوها و بحثای شخصی رو در سایتای شبکه های اجتماعی وارد نکنین. بهتره گله و شکایات خود رو از راه همون پیامک مطرح کنین.

۱۰. در مراسما و مهمانیا استفاده از دوربین و ضبط فیلم رو کم کنین. از زمانی که با همکاران، دوستان و خونواده هستین لذت ببرین و فقط چند دقیقه از برنامه رو به عنوان یادگاری واسه آینده حفظ کنین. کل برنامه رو واسه «تجربه دوباره ی اون» در وقتی «آزاد» در آینده (که در واقعیت هیچوقت پیش نمیاد) با دوربین ضبط نکنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۴ قدم واسه حذف اینترنتی در گوگل کروم 

۲۶ قانون آداب رفت و آمد در این دوره و زمونه  آموزشی

۱۱. فراموش نکنین که شایعها و بدگوییا خیلی راحت در فضای مجازی واسه فرد دیگری که نباید، بازارسال می شه.

۱۲. فقط به خاطر اینکه هدفون گذاشته اید، به این معنی نیس که می تونین هر رفتاری که خواستین از خودتون نشون بدین. مثلا، اگه به طور تصادفی به کسی تنه زدید، با ادب عذرخواهی کنین.

۱۳. تنها در صورتی کتاب یا چیزی مثل اونو به بقیه قرض بدین که خود اونا از شما خواسته باشن. شاید سر اونا بسیار شلوغه و حتی نمی تونن نگاهی بهش بندازن. با این کار، اونا احساس گناه می کنن و شمام از اینکه قدر اون کتاب رو ندانسته ان یا اونو پس دادن، ناراحت میشید.

۱۴. وقتی نمی خواهید در مراسمی شرکت کنین، به دعوت بهش مراسم، جواب مثبت ندین. این رفتار شما با ادب نیس و جدا از اینکه اون، هزینه اضافه ای رو روی دست میزبان می ذاره، و شاید موجب می شه که فردی که می تونسته به جای شما به مراسم دعوت شه، از شرکت در اون محروم شه.

۱۵. اولین یا دومین فردی نباشید که در مکانی عمومی (مثل اتوبوس یا قطار) با گوشی موبایل صحبت می کنه. اگه همه این کار رو انجام میدن، اشکالی نداره،شمام این بار سخت نگیرید و از گوشی موبایل خود استفاده کنین.

۱۶. دست خالی به مهمانی نرید، مگه اینکه این طور از شما خواسته شده باشه (حتی بعضی وقتا در این صورت هم نباید دست خالی برید). با خود شیرینی یا گل ببرین.

۱۷. در رانندگی، کمه کم ۵۰ درصد مواقع، به جای نگه داشتن دست تون روی بوق و فریاد زدن و بد و بیرا گفتن، از راهنما استفاده کنین.

۱۸. چیزای مهم مربوط به رژیم غذایی شما ارتباطی به بقیه نداره. وقتی مهمانی می روید، توقع نداشته باشین که غذا برابر رژیم شما آماده شده باشه.

۱۹. وقتی فرزندان تون واسه بازی به خونه دوستی دعوت می شن، اونا (و شما) باید بدونین که واسه کمک در تمیز و منظم کردن هم دعوت شدین.

۲۰. وقتی می خواید رابطه خود رو با فردی به هم بزنین، از پیامک استفاده نکنین و مرگ فردی در خونواده رو با پیامک اعلام نکنین. هنوزم بعضی وقتا، استفاده از تلفن یا دیدار رودررو بهترین راه.

۲۱. واسه ارسال در فضای مجازی، از بقیه عکسای خنده دار و خنده دار نگیرید.

۲۲. در فیس بوک در مورد مسائل حساس و شخصی بحث نکنین، به ویژه اگه همکاران رو به فهرست دوستان خود اضافه کردین.

۲۳. پیش از گوش کردن به موسیقی مورد علاقه خود، اول بررسی کنین که هدفون تون رو وصل کرده و روی گوش تون گذاشته اید.

۲۴. نگید: «من مهمانی دارم. غذا رو خودتون بیارین.» اینکه دیگر مهمانی نیس.

۲۵. اگه به مراسمی دعوت شدین، نپرسید که بیشترین حد چه تعداد از دوستان و بستگان تون رو می تونین با خود بیارین.

۲۶. و در آخر باید بگم که تموم پیشنهادای قدیمی هنوزم کاربرد دارن. مادری شاغل، خلاصه کوتاهی رو اینجا ارائه می ده:

«موقع جویدن غذا، دهن تون رو ببندید؛ با دهن پر حرف نزنید؛ موقع غذا خوردن، آرنج تون رو از روی میز وردارین. بچهام این چیزها رو میدونن، پس به چه دلیل بعضی افراد بزرگسال این رفتارهای نادرست رو انجام میدن؟ اگه به کسی برخورد می کنین، بگید ببخشین. کسی رو با انگشت به بقیه نشون ندین. وقتی گروه A رو سوار می کنن و شما در گروه D هستین، سوار هواپیما نشید. وقتی در حال گردش به چپ هستین، پشت خط عابر پیاده نمانید، چون مانع از گردش افراد پشت سر خود میشید. فرزندان تون نباید در رستوران مثل میمونای وحشی رفتار کنن. شکم کسی که بارداره، یا حتی کسی که باردار نیس رو لمس نکنین. درب کمد و کشوها رو باز نذارین ، چون ممکنه کسی آسیب ببینه. وقتی هنوز قبض پارکینگ رو آماده نکردین، به درب خروج پارکینگ نرید.»

این موارد واسه بعضی زیاد به نظر می رسه و از نظر بعضی، این راه سختگیرانه ای واسه زندگیه. ولی اصل اساسی کسب موفقیت رو که زیربنای تموم رفتارهاست، به یاد داشته باشین: اول به احساسات بقیه فکر کنین، چون این فقط راحتی و احساسات شما نیس که مهمه.

منبع : forbes.com

دسته‌ها: آموزشی