وقتی از اعتماد به نفس در صحبت کردن حرف می زنیم پیشنهادای زیادی وجود دارن که روشای جور واجور صحبت کردن با اعتماد به نفس رو در اختیار شما می ذارن، ولی بازم وقتی پای صحبت کردن در جمع، در قرارهای رسمی و با ناشناس ترها پیش میاد، هیچ یک کاربردی نیس و هنگام صحبت کردن اشتباهاتی انجام دهنده میشید که شما رو فردی بدون اعتماد به نفس نشون میدن. روش سخن گفتن شما از عادات کودکی تون سرچشمه میگیره؛ الگوهایی که به شکل قانون یا به شکل تربیت، به طور مستقیم یا غیرمستقیم از خونواده و محیط فراگرفته اید. اما تموم فرهیختگان یک باور مشترک دارن که «کمتر، غنی تره». این به چه معناست؟ خلاصه صحبت کردن و گزیده گویی روشیه که شما رو از مشکلات کلامی زیاد می رهاند. واقعا این جمله رابرت براونینگ (Robert Browning) نمونه مینمالیستی صحبت شاعر گران قدر خودمونه که می فرماید: «کم گوی و گزیده گوی چون دُر». پس واسه اینکه بدون اعتماد به نفس صحبت نکنین، لازم نیس کارای خارق العاده بکنین یا نکات عجیب و غریبی به کار بگیرین؛ تنها کافیه اشتباهات رایجی که باعث می شن موقع صحبت کردن فردی بدون اعتماد به نفس جلوه کنین رو کنار بذارین. با ما همراه باشین و با خوندن ادامه این مطلب این اشتباهات رو بشناسین.

۳ اشتباه عادی در صحبت کردن که شما رو بدون اعتماد به نفس نشون می ده  آموزشی

۳ اشتباه عادی در صحبت کردن که شما رو بدون اعتماد به نفس نشون می ده  آموزشی

 

۱.به کلام تون شاخ وبرگ بیهوده ندین

۳ اشتباه عادی در صحبت کردن که شما رو بدون اعتماد به نفس نشون می ده  آموزشی

شاخ و برگ بیهوده چیه؟ در گفت وگوای مؤدبانه افراد معمولا از واژهایی استفاده می کنن که قطعیت کلام و نظر اونا رو از بین می بره. واژهایی مثل: شاید، ممکنه، شاید، به نظر می رسه و… . این واژه ها نشون میدن که شما درباره نظر و باور خود دودلی دارین یا فرد قاطعی نیستین و از قانع کردن بقیه ناتوانید. عوضش می تونین از واژهایی کمک بگیرین که قدرت و اختیار بیشتری به شما میدن، مثل: به روشنی، شک نداشته باشین، مطمئنا، خیلی راحت و… .

۲. از عبارات شک و دودلی استفاده نکنین

۳ اشتباه عادی در صحبت کردن که شما رو بدون اعتماد به نفس نشون می ده  آموزشی

علم شما معمولا بیشتر از اون چیزیه که فکر می کنین. پس از اعلام نظر کردن نترسین. وقتی اطلاعات شما حتما درست و منطقیه، از عبارات توأم با شک و دودلی استفاده نکنین. یکی از اشتباهاتی که شما رو بدون اعتماد به نفس نشون می ده، استفاده از همین جملات «سلب مسئولیت» است یعنی شما از عبارات و لغاتی استفاده می کنین که محتوای کلام تون رو تصریح و تأیید نمی کنه. در اصطلاحات قضایی و حقوقی عبارات سلب مسئولیت، عباراتی چندپهلو و مبهم هستن که هیچی رو تأیید یا رد نمی کنن، طوری که هیچ برداشت درستی نمیشه از اونا داشت. چیزی مثل پایانِ باز فیلمای امروزی که بعضی کارگردانان عزیز علاقه زیادی به استفاده از اون دارن. نمونه ای از این عبارات در گفت وگوهای عادی به این ترتیبه:

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۴ فوت کوزه گریِ موفقیت در کسب و کار از نظر جیمز کالینز

  • مطمئن نیستم اما…
  • من خیلی در این مورد صاحب نظر نیستم اما…
  • نظر شما درسته اما…

این عبارات و جملات شما رو بدون اعتماد به نفس نشون میدن. استفاده از این «اما» طبق مثالای قبلی، یکی از اشتباهات رایجیه که اعتماد به نفس و استواری دلایل و صحبتاتون رو زیر سؤال می بره. پس سعی کنین این کلمه بد رو از ادبیات کلامی تون حذف کنین. به جای اون می تونین از این نمونه ها بهره ببرین:

  • من مطمئن هستم که…
  • من تازگیا فهمیده ام که…
  • درستش اینه که…

۳. از سؤالات کوتاه تأییدی استفاده نکنین

۳ اشتباه عادی در صحبت کردن که شما رو بدون اعتماد به نفس نشون می ده  آموزشی

سؤالات کوتاهی که در انتهای جملات واسه گرفتن تأیید نظر از بقیه می پرسین، شما رو بدون اعتماد به نفس جلوه میدن. برابر این سوالا در زبون انگلیسی با عنوان Question Tags شناخته می شه. به هر زبانی که صحبت می کنین، این نوع سوال باعث می شه بقیه فکر کنن که شما درباره حرفی که میزنین اطمینان ندارین. نمونه ای از این سوالا:

  • لباس زرد قشنگ تره، این طور نیس؟
  • این نظریه اشتباهه، این طور نیس؟
  • این راه کوتاه تره، درسته؟

بزرگ ترین مشکل استفاده از این سوالای کوتاه در جملات اینه که شما رو به دنبال تأیید و گرفتن موافقت از بقیه نشون می ده. افرادی که با اعتماد به نفس صحبت می کنن به تأیید بقیه احتیاج ندارن. واسه اینکه از تله ی سؤالات کوتاه بگریزید، سعی کنین به طور کل در حرف زدن از جملات پرسشی استفاده نکنین. وقتی می خواید نظر خود رو بیان یا باور تون رو بگید، جملات خود رو به شکل خبری و قاطعانه بگید. افراد با اعتماد به نفس در حرف زدن فقط از یک نوع سوال بهره می گیرن، اونا از مخاطبان خود می پرسن: «سؤالی نیس؟»

فراموش نکنین که کوتاه و به درد بخور صحبت کنین. وقتی به اندازه حرف میزنین، حرف هاتون مناسب تر و درست تر هستش و بقیه بیشتر به اونا توجه می کنن و هنگامی که بقیه با اشتیاق به شما گوش کنن، اعتماد به نفس تون بالاتر میره. لازم نیس سخنران بلامنازع هر جمعی باشین. البته این موضوع با ویژگیای شخصیتی شما رابطه زیادی داره اما یادتون باشه که گزیده گویی ظرفیتای زیادی در ارتباطات اجتماعی واسه شما ایجاد می کنه که یکی از مهم ترین دستاوردهای اون واسه شما اعتماد به نفس موقع صحبت کردنه.

۳ اشتباه عادی در صحبت کردن که شما رو بدون اعتماد به نفس نشون می ده  آموزشی

منبع : lifehack.org

 


دسته‌ها: آموزشی