هرکسی از ازدواج انتظاراتی داره و با انتظارات خاص خودش وارد زندگی مشترک می شه. اما ای کاش که این انتظارات و انتظارات، غیرواقعی و غیرمنطقی نباشن! انتظارات غیرواقعی می تونن به دلیل ی تربیت خانوادگی، تأثیرپذیری از دوستان و آشنایان، قصهای پریان یا حتی سبک فیلما و مجلات عادی تو ذهن افراد شکل بگیرن. اگه کسی به این انتظارات غیرواقعی باور پیدا کنه و با انتظارات غیرمنطقی وارد زندگی مشترک شه، شک نداشته باشین ازدواج موفق و خوبی نداره. برآورده نشدن انتظارات غیرواقعی به دلیل ایجاد احساس اضطراب، ناراحتی و یأس می تونه به پایه های زندگی مشترک آسیب بزنه و موجب ایجاد خشم در رابطه زن وشوهری شه. درادامه می خوایم به بررسی ۳ انتظار غیرواقعی خانمان برانداز بدیم که سلامت زندگی زناشویی رو تهدید می کنن.

۳ انتظار غیر منطقی که زندگی زناشویی تون رو به خطر می اندازد  آموزشی

 

انتظار غیرواقعی ۱: زوجای خوشبخت تا آخر عمر به همون شدت روزهای اول عاشق باقی می مونن

به گفته کلینتون پاوِر، مشاور روابط بین فردی، «عاشق شدن یه جور جنون موقتیه، چراکه وقتی از شدت عشق سر از پا نمی شناسید، چشم تون به روی فرقا و اخلاقای به ویژهِ طرف مقابل تون بسته می شه.» یعنی، همه چیزِ طرف مقابل به چشم تون دوست داشتنی میاد و درهرصورت می خواید که با اون باشین.

این پدیده دارای دلایل روان شناختیه. مِلیسا فِراری، روان دکتر و کارشناس روابط بین فردی، دراین باره می گه: «اُکسی توسین، دوپامین و سروتونین (شکلای جور واجور هورمونای شادی) در ترکیب با هورمونای جنسی ازجمله استروژن و تِستوستِرون موجب تحریک میل جنسی نسبت به طرف مقابل و سرمستیِ از شور عشق می شن. اما این فعل وانفعالات پایدار نیستن و چیزی که باقی می مونه، زن و شوهریه که باید با واقعیت زندگی روزمره روبه رو شن. این دقیقا همون جاییه که سختی کار شروع می شه.»

طبیعیه که زن و شوهرا پس از زمان ماه عسل با همدیگه اختلافاتی پیدا کنن. شاید اخلاق به خصوصی که قبلا واسه تون جذاب بود، مثلا عادت به دیرکردن یا گم کردن وسایل، از یک جایی به بعد سوهان روح تون شه و اگه خودتون آدم دقیق و مرتبی باشین، اون وقته که همین فرق رفتاری موجب ایجاد نا آرومیای تکراری میشه.

اما خبر خوب اینکه همه بگومگوها ذاتا مشکل ساز نیستن. بعضی وقتا، در بین تجربه همین اختلافات جورواجوره که زن و شوهر یاد می گیرن چه جوری باهم گفت وگو کنن و به اختلافات شون پایان بدن. ضمنا، اینجور زمانی فرصت مناسبیه تا ببینین چه جوری می تونین همدیگه رو هنگام عصبانیت آروم کنین.

انتظار غیرواقعی ۲: رابطه ای که رضایت بخش باشه، هیچوقت در هیچ وجهی تغییر نمی کنه

۳ انتظار غیر منطقی که زندگی زناشویی تون رو به خطر می اندازد  آموزشی

خیلی از افراد تصور می کنن که همسرشان هیچوقت تغییر نمی کنه و درنتیجه، رابطه شون هم دقیقا به همون شکل ساده باقی خواهد موند. اینجور انتظاری، گرچه ناخودآگاه، می تونه غافل گیرتون کنه. مثلا اگه همسرتون چندسال پس از شروع زندگی مشترک راه شغلی جدیدی در پیش بگیره یا از علایق یا هرچیز دیگری که مورد پسندتون بود و هست دور شه، غافل گیر و پریشون نخواهید شد؟ شاید حتی با خودتون فکر کنین که همسرتون دیگر هیچ شباهتی با آدمی که با اون ازدواج کردین نداره.

پاوِر دراین باره تأکید داره که «مردم با گذشت زمان رشد و تغییر می کنن، پس روابط شون هم تغییر می کنه.» و بخاطر این به یک نمونه واقعی اشاره می کنه: ماجرا مربوط به دختر و پسریه که یکی شون ۱۹ سال بیشتر نداشت و یک باره به دلیل ی ترفیع شغلی گرفتار سفرهای کاری و مشغله های پی درپی می شه، اما نامزدش از این واسه که کمتر همدیگه رو می دیدند، احساس دلتنگی و بی حوصلگی می کرد. هردو نفرشان از واسه واقعیت جدیدی که بر رابطه شون حاکم شده بود و داشت از همدیگه دورشون می کرد، حال خوشی نداشتن. طبق توضیحات پاوِر، «مشکل اینجا بود که هیچ کدوم شون در رابطه شون باهم جایی واسه تغییرات فردی درنظر نگرفته بودن. واقعیت اینه که هیچ رابطه ای نمیتونه درست مثل اولش بمونه، چراکه با دو نفر آدمی روبرو هستیم که الان شون با زمانی که تازه باهم آشنا شده بودن، فرقایی داره.»

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۴ عامل مهم واسه جبران خدمات کارکنان سازمان 

انتظار غیرواقعی ۳: هر کدوم از دو طرف مسئول خوش حالی دیگریه

هرکسی درمورد منافعی که از طرف همسرش دریافت می کنن، انتظاراتی داره. اما وای به روزی که زن یا شوهر نتونه توقع همسرش رو برطرف کنه! اینجاست که احساس خشم و ناراحتی به وجود میاد و اگه با گذشت زمان حل نشه، ممکنه به توهین و بی احترامی بینجامد. فِراری این وضعیت رو «اسید سولفوریک عشق» می نامد، چراکه با زندگی زناشویی رو به نابودی میکشونه.

چه بسیار زوجایی که همدیگه رو مسئول خوش حالیای خود از زندگی میدونن. مثلا کم نیستن کسائی که از همسرشان توقع دارن طوری از نگاه مالی تأمین شون کنه که هرچه دل شون می خواد بخرن و همسرشان رو از این واسه تحت فشار قرار میدن. بهتر نیس که درعوض بکوشید تا به درک دوطرفه برسین و به نیازای واقعی همدیگه بیشتر توجه کنین؟! مثلا اگه میدونید که همسرتون با حرکاتی مثل آغوش گرفتن احساس بهتری پیدا می کنه، چقدر خوبه که در آخر روز کاری با قلبی پر از عشق و صمیمت اونو در آغوش بکشین. یا مثلا اگه میدونید که همسرتون درست مثل بچه ها معمولا احساس کم توجهی می کنه، می تونین با تشکر از رفتارهای محبت آمیزش نشون بدین که بهش توجه دارین. یا اگه میدونید همسرتون در فضای نا آرومی بزرگ شده، سعی کنین که اختلافات تون رو با آرامش و حفظ خونسردی به نتیجه برسونین.

۳ انتظار غیر منطقی که زندگی زناشویی تون رو به خطر می اندازد  آموزشی

همه اینا یعنی توجه گر باشه و همسرتون رو درک کنین. لطفا این درک دوطرفه رو با انجام دادن کاری که خودِ همسرتون هم از پس انجامش برمیاد، اشتباه نگیرید. این توجه گری و درک دوطرفه به معنی به دوش گرفتن مسئولیت تأمین نیازای طرف مقابل نیس، بلکه اینجا حرف از حمایت و پشت گرمیه، اینکه بتونین در بهبود جراحات گذشته همسرتون نقشی داشته باشین. این طرز رفتار به ویژه از دید روان شناختی (اعتماد به نفس، احساس دوست داشته شدن، حس امنیت) می تونه بسیار کمک کننده باشه.

بد نیس کمی با خودتون خلوت کنین و ببینین چه انتظاراتی از ازدواج دارین. فکر می کنین طرز رفتار خودتون و همسرتون چیجوری باید باشه؟ به نظرتون از یک ازدواج خوب چه چیزایی باید عایدتان شه؟ وقتی به همه این سؤالات جواب دادین، از خودتون بپرسید باورهایی که درمورد ازدواج دارین، از کجا ریشه گرفتن؟ خلاصه اینکه آشنایی که خیلی از انتظارات کوچیک و بزرگ افراد از بحث ی پیچیده ای مثل ازدواج می تونه روی کیفیت روابط زناشویی اثر بزاره. 


دسته‌ها: آموزشی