مداومت بر یک فرض غلط

۳ روش افزایش بهره وری کارکنان طبق ساختار مغز آموزشی

یک خودرو از قسمتای مختلفی تشکیل شده که هر کدوم وظایف مخصوص به خودشون رو دارن. مثلا رادیاتور وظیفه ی خنک نگه داشتن موتور رو به عهده داره؛ شمع خودرو موجب اشتعال سوخت می شه؛ مَنیفولد یا گازگاه مسئول پخش برابر سوخت و هوا به سیلندرهاه. اینجور روش هایی در تشریح سازوکار خودرو به این دلیله که خودرو از پایه یک ماشین حساب می شه. تا همین یک قرن پیش، محققان در ترسیم سازوکار مغز آدم هم به همین روش عمل میکردن، یعنی قسمتای جور واجور مغز رو نام می بردن و بعد کارکردهای هر قسمت رو تشریح می کردن. مثلا می گفتن ناحیه بروکا (Broca) مسئول پردازش زبون در مغزه؛ آمیگدالا (amygdala) موجب ایجاد حس ترس می شه؛ نِئوکورتِکس (neocortex) محل افکار عالی تره.

۳ روش افزایش بهره وری کارکنان طبق ساختار مغز آموزشی

عصر صنعتی دوره ای تاریخیه که در ده ۱۷۶۰ میلادی در بریتانیا شروع شد و بعد به بقیه کشورهای جهان هم انتقال کرد. این دوره همراه با تحولات اقتصادی و اجتماعی گسترده بود که مثل مهم ترین اونا میشه به جایگزینی وسایل کارِ دستی با ماشین آلات سنگین صنعتی به خاطر تولید انبوه کالا اشاره کرد.

همسان فرض کردن مغز و ماشین هدفی منسوخ در افزایش بهره وریه که در عصر صنعتی (Industrial Age) بهش به فکر بودن. با اینکه دیگر در عصر صنعتی به سر نمی بریم، هنوزم به شکلی کار می کنیم که مناسب نیازای اون دورانه و نه عصر حاضر. عادات این روزهای ما بیشتر به فعالیتای بدنی کارگران اون زمان در خط تولید کارخانه های صنعتی شباهت داره و به درد فعالیتای جسمی کارمندانِ پشتِ میزنشین امروز نمی خورد. علیرغم پیشرفتای عجیب در علم مغز، خیلی از ما بدون توجه به منسوخ شدن این راه و روش بازم اصرار به موندگاری اون داریم، در حالی که اِعمال اون در محیطای کاری قرن ۲۱ موجب پسرفت در سطح شناختی میشه.

ذهن کارمندان تون رو مدیریت کنین، نه جسم شون رو

کارخانه داران عصر صنعتی جسم کارمندان شون رو مدیریت می کردن و به فکر بودن جسم آدم میتونه ۸، ۱۰، حتی ۱۲ ساعت در روز کار کنه. گفته می شد کیفیت و بهره وری زیر این فشار کاری فقط کمی افت می کنن که اونم خیلی قابل توجه نیس. هدف اصلی کارخانه داران این بود که خط تولید نخوابه. مدیران سعی داشتن زمان تعطیلی کارخانه ها رو به کمه کم برسانند تا آمار تولید رو بالا ببرن.

با اینکه جسم آدم در حالت استراحت خاصیت تولیدکنندگی نداره، یعنی موثر و مؤثر نیس، اما به هر حال چون به استراحت نیازمنده، کارخانه داران عصر صنعتی به خاطر تأمین نیروی کار دائمی اقدام به ایجاد شیفتای کاری کردن تا کارگران بتونن در معطلیای مشخص به جسم خود استراحت دهند و بی معطلی شروع به کار کنن. اما اگه مغز آدم اجازه استراحت نداشته باشه، به مغزی پریشون و غیرخلاق تبدیل میشه که پر از داده های زائده.

در علم اقتصاد، کار کردن بی معطلی فقط زمانی موثر به نظر می رسه که مغز آدم و ماشین رو یکی بدونین، در حالی که مغز بر خلاف چیزی که در عصر صنعتی تصور می شد مثل ماشین کار نمی کنه. اینطوری نیس که هر وقت دل تون خواست بتونین مغزتون رو روشن کنین، بذارین ۱۲ ساعت کار کنه و بعد خاموشش کنین.

مغز ما از بسیاری جهات مثلا انبوه انرژی یا توانایی یادگیری و خلاقیت به بچه های پنج ساله شباهت داره که بعد از کلی بازیگوشی احتیاج دارن واسه استراحت استراحت کنن. اینا رو گفتیم تا به این نکته برسیم که در علم اقتصاد مدرن، مدیریت جسم کارمندان جوابگوی نیازای عصر حاضر نیس، بلکه مدیران شرکتا باید یاد بگیرن که ذهن کارمندان شون رو مدیریت کنن. اما چجوری؟

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۲۴ نشونه واسه اینکه شما درون گرا هستین نه خجالتی

۳ روش افزایش بهره وری کارکنان طبق ساختار مغز آموزشی

۱. به تناسب ساعات کاری شرکت چند زنگ تفریح در نظر بگیرین

۳ روش افزایش بهره وری کارکنان طبق ساختار مغز آموزشی

در ده ۱۹۸۰ میلادی، سیستم آموزش و پرورش ژاپن به دلیل موفقیت در تربیت علم آموزان ممتاز مورد توجه قرار گرفت. در اول تصور می شد علم آموزان ژاپنی مجبورند سخت تر و طولانی تر از محصلان بقیه کشورها درس بخونن. اما تحقیقات علمی خلاف این تصور رو ثابت کرد. با اینکه علم آموزان ژاپنی ساعات طولانی تری رو در مدرسه می گذراندند، هر ۴۰ تا ۵۰ دقیقه یک زنگ تفریح داشتن. اونا ۲۵ درصد کل ساعات مدرسه ی شون رو درس نمی خوندن و با این حال، عملکردشون در مقایسه با محصلان آمریکایی که زنگ تفریحای کمتری داشتن بهتر بود.

در مطالعاتی دیگر، جیم لوئِر (Jim Loehr) و تونی شوارتز (Schwartz) به این نتیجه رسیدن اگه کارکرد افرادِ با لیاقت بالا رو در یک بازه ی زمانی طولانی ، می بینین که سطح عملکردشون در همه زمانا در نقطه اوج قرار نداره، بلکه پیوسته از بالاترین حد به طرف پایین و برعکس در نوسانه.

پس واسه اینکه کارکرد کارمندان تون رو بهتر کنین، به ازای هر ۴۰ تا ۵۰ دقیقه کار یک زنگ تفریح ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ای در نظر بگیرین.

۲. کارمندان تون رو در اینکه زنگ تفریحای شون رو چه جوری سپری کنن آزاد بذارین

۳ روش افزایش بهره وری کارکنان طبق ساختار مغز آموزشی

یافته ی جالب توجه دیگری که پس ی آزمایش سیستم آموزشی ژاپن به دست اومد این بود که زنگ تفریحای مدارس این کشور به کل برنامه ریزی نشده بودن و دانش آموزا اجازه داشتن به هر کاری که خودشون دوست داشتن مشغول شن. پس معطلیایی که واسه استراحت کارمندان تون در نظر می گیرین نباید به انجام فعالیتای برنامه ریزی شده اختصاص پیدا کنن. اینکه یک کارمند ۴۰ تا ۵۰ دقیقه روی پروژه اصلی کار کنه و بعد در معطلیای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ای هم مجبور باشه تمرکزش رو روی پروژه های فرعی بذاره، مثل اینه که هیچ زنگ تفریحی بهش نداده اید. این روند نمی ذاره که مغز بعد از بازگشت به وظیفه ی اصلی از بالاترین ظرفیت خود استفاده کنه.

۳ روش افزایش بهره وری کارکنان طبق ساختار مغز آموزشی

کارمندان تون رو تشویق کنین که در معطلیای بین کار کتاب بخونن، با دوستان یا خونواده شون تماس بگیرن، کمی راه برن یا چرت بزنن. خلاصه اینکه هر فعالیت سرگرم کننده ای که در بخش ی وظایف کاری شون نباشه ترجیح داده می شه.

۳ روش افزایش بهره وری کارکنان طبق ساختار مغز آموزشی

۳. روی زمین وِلو شید

۳ روش افزایش بهره وری کارکنان طبق ساختار مغز آموزشی

منظورمان اصلا این نیس که کف محل کارتون دراز بکشین، بلکه پیشنهاد می کنیم از اداره بیرون بزنین و تکه ای زمین چمن پیدا کنین. اگه اینجور جایی پیدا کردین، کفش تون رو دربیاورید و بدون خجالت راحت روی چمنا دراز بکشین.

طبق پژوهشی که در نشریه ی مطالعه زیست محیطی و بهداشت عمومی به چاپ رسید، تماس فیزیکی با زمین موجب فعال شدن سیستم عصبی پاراسمپاتیک شده و پس ی اون هورمون آرامش بخش اَسِتیل کولین (acetylcholine) در بدن آزاد می شه. این فعل و انفعالات کمک تون می کنن که مغزتون رو از مشغله های کاری پاک کنین و واسه مرحله بعدی بهره وری حسابی آماده شید.

۳ روش افزایش بهره وری کارکنان طبق ساختار مغز آموزشی

نتیجه اینکه چیزی که در انجام کارای جسمی موجب افزایش بهره وری می شه، در بهبود فعالیتای ذهنی کارساز نمیشه. الان بیشتر کارمندان به انجام کارای دفتری مشغولند و نوع فعالیتی که انجام میدن ذهنیه. پس فقط اینکه جسم شون استراحت کنه کافی نیس، بلکه می باید واسه استراحت مغزشون هم تدبیری اندیشیده شه که این البته در بخش ی اختیارات مدیران شرکت هاست تا با ایجاد معطلیای کاری به کارمندان شون فرصت استراحت مغزی دهند.

منبع : fastcompany.com۱

دسته‌ها: آموزشی