شبکه های اجتماعی ما رو محاصره کردن. هرجا میریم و هر کاری که می کنیم، این شبکه ها در زندگی مون حضور دارن. این شبکه ها ابعاد مثبت و منفی رو توأم با هم دارن و می تونن به هر دو صورت بر سلامت روان ما اثر بذارن. تحقیقات مختلفی اعلام می کنن که اینستاگرام و فیسبوک و … باعث افسردگی، تنهایی و مشکلات خواب می شن، اما این تنها یک روی سکه س و خیلی از کارکردهای مثبت مثل تشویق به فعالیتای سیاسی و مدنی هم از راه اون امکان پذیره. جدا از اینکه اینکه واسه ایجاد رابطه با بقیه هم می تونن بسیار به درد بخور واقع شن. همراه ما باشین، در این مقاله می خواهیم به شما بگیم قبل از پست عکس سلفی در شبکه های اجتماعی به چه سؤالایی باید جواب بدین.

 

دو درس مهم میشه از تحقیقات و تحقیقای روانشناسی درباره شبکه های اجتماعی دریافت کرد: اول اینکه، اگه حضور در شبکه های اجتماعی تبدیل به یه جور اعتیاد بشه، سلامت روح و روان شک نداشته باشین به خطر میفته. محققان اعتیاد به شبکه های اجتماعی رو این جور تعریف می کنن: توجه و نگران بیش ازحد نسبت به فعالیتای شبکه های اجتماعی که نتیجه محرکی غیرقابل کنترله و اختصاص دادن وقت و تلاشی زیاد به این شبکه ها، طوری که فرد از بقیه فعالیتای مهم زندگی خود باز می مونه.

۳ سؤالی که قبل از پخش سلفی هاتون، باید از خود بپرسید  آموزشی

موضوع دوم اینه که چیزی که در شبکه های اجتماعی انجام می شه، بسیار دارای اهمیته. مثلا استفاده ی منفعلانه از این شبکه ها، تأثیراتی منفی بر اخلاق و روان داره. اما حضور فعال و مشارکت می تونه باعث بهتر شدن روحیه و حس مشارکت در جامعه رو به فرد بده.

از بین کاربردها و فعالیتای ممکن در شبکه های اجتماعی، سلفی گرفتن بحث برانگیزترین اوناس و ابعاد اون مشخص نیس. مثلا، برخلاف حرف و حدیثای بسیار، هیچ نشونه مستدلی مبنی بر ضعف عزت نفس در افرادی که سلفیای خیلی از خود پُست می کنن، وجود نداره. واسه قضاوت در این باره که اینجور رفتاری در شبکه های اجتماعی آثار مخربی بر روان داره، باید قضیه رو بیشتر بررسی و بررسی کرد. در این نوشته از سلفی به عنوان نماینده ی تموم تصاویری که در شبکه های اجتماعی منتشر می شه، یاد می کنیم؛ حتی اگه تصویر و عکس گرفته شده در قاموس سلفی تولید نشده باشه و شخص دیگری تصویر رو ورداشته باشه.

پس قبل از پست کردن عکسای سلفی تون در شبکه های اجتماعی این ۳ سؤال رو از خودتون بپرسید. اگه هم والدین فرزندی نوجوون هستین سعی کنین، جواب دادن به این سوالا رو در اون به عادتی همیشگی نهادینه سازید:

۱. هدفم از پخش این عکس اینه که می خوام بقیه نسبت به من حس بهتری داشته باشن؟

۳ سؤالی که قبل از پخش سلفی هاتون، باید از خود بپرسید  آموزشی

به نظر طبیعی می رسه. بعضی وقتا، زمانی که حس خوبی نسبت به ظاهر خود نداریم، سعی می کنیم با پخش تصویر خوبی از خود در شبکه های اجتماعی، اصطلاحا «به به و چه چه» بقیه رو بخریم و با لایکا و کامنتای بقیه اعتماد به نفس از دست رفته رو برگردونیم. اما خبر بد در این باره اینه: پخش اینجور تصاویری در شبکه های جمعی باعث نتایج منفی درباره تصورمون از ظاهری که داریم می شه. ازجمله خروجیا و مشکلاتی که به دنبال این موضوع به وجود میاد، میشه به نارضایتی از بدن و مشکلات در خوردن غذا و تغذیه اشاره کرد.

از طرف دیگه نظراتی که بقیه درباره تصویر منتشرشده می گن، یه جور تعریف گذرا و لحظه ایه که باعث می شه عمر شادی شما از این واسه و اعتمادبه نفسی که دریافت می کنین، بسیار کوتاه و قسمتی باشه. هر چقدر تمرکز روی ظاهر بیشتر بشه، میزان رضایت فرد از اون کمتر هستش. نکته دهشتناک دیگر اینه که بقیه واسه تصویر ارائه شده نظرات و نقدهای منفی بذارن. در این صورت حس وحال فرد از بد هم بدتر میشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۴ نشونه رو به اتمام بودن رابطه شما با بقیه 

نباید اجازه بدیم که شبکه های اجتماعی تبدیل به متر و معیاری واسه ظاهر ما بشن. اگه لایکا و کامنتا واقعا به شما احساس زیبایی می دادن، دیگر نباید به دنبال ادامه این حس می بودین.

۲. خود واقعی ام رو در شبکه های اجتماعی به نمایش می ذارم؟

فرق زیادی بین حقیقت شما و تصویری که واسه مردم ارائه میدید، هست. درواقع بین خود واقعی و تصویر ایده آلی که از خود به نمایش گذاشته می شه، تمایزات زیادی هست. از خود بپرسید که تصویری که می خواید منتشر کنین، نشون دهنده ی خود واقعی تونه یا نه؟ یا با روتوش کردن و استفاده از شکلای جور واجور فیلترها، کسی رو در خطر دید عموم قرار میدید که واقعی نیس؟

تصاویری که منتشر می کنین فقط روح و روان خودتون رو تحت اثر قرار نمی ده، بلکه دنبال کنندگان و دوستان تون هم از اون اثر قبول می کنن. واقعیت اینه که ما نمی تونیم و نباید ظاهر زندگی بقیه رو با باطن زندگی خودمون مقایسه کنیم. وقتی همه مرتبا تصاویری روتوش شده و غیرواقعی منتشر می کنن، کار عاقلانه ایه که مقایسه صورت بدیم و خود رو با چیزی غیرواقعی وارد رقابت کنیم؟

واقعیت اینه که آدمای واقعی جوش میزنن، صورت شون چین و چروک داره، لک و مشکل و … در ظاهر عادیه و همه دارن. واقعیت اینه که همه ما پیر میشیم، روزهایی خسته و ناامید هستیم و بعضی وقتا موهایمان خوب عکسای فوتوشاپ شده، حالت نمی گیره. با پالایش این واقعیتا، انرژی زیادی رو صرف ارائه چیزی دروغین می کنیم و فرصت هامون واسه ایجاد ارتباطاتی سالم و حقیقی رو سر به نیس می کنیم.

پس تموم سعی تون رو به کار بگیرین تا به جای عرضه و پخش تصاویری غیرحقیقی و بیهوده، چیزی رو به بقیه نشون بدین که واقعیت داره و واقعیت شما و چیزی که رو واسه تون مهمه، عیان می کنه.

۳. این تصویر رو به این خاطر منتشر می کنم که افسرده و عصبی هستم؟

۳ سؤالی که قبل از پخش سلفی هاتون، باید از خود بپرسید  آموزشی

درموقع افسردگی و عصبانیت، به طور طبیعی میل داریم که به سراغ بقیه بریم، اما این رابطه به شکل سلفی گذاشتن و … شک نداشته باشین روش خیلی مناسبی واسه ایجاد رابطه نیس. محققان فهمیدن که اثرات گذرای شبکه های اجتماعی باعث تقویت ایجاد وخوی منفی و کاهش رضایت از زندگی می شه. این تحقیقات که رابطه مستقیمی بین افسردگی، عصبی بودن و شبکه های اجتماعی پیدا کرده، نشون میدن که دختران جوون و نوجوون بیشتر درگیر این مشکل و اعتیاد به شبکه های اجتماعی می شن.

شاید دریافت واکنشای مثبت بقیه در این شبکه ها روحیه تون رو کمی زیاد کنه، اما واقعیت اینه که راه های مؤثرتر دیگری واسه مقابله با افسردگی و … وجود دارن: ورزش کردن، نگهداری از حیوانی خونگی، رابطه حضوری با شخصی که دوستش دارین یا نیکوکاری و مهربانی با بقیه.

هر یک از روشای نام برده بسیار بهتر از حضور در شبکه های اجتماعی و دریافت تأییدهای گذرا به شما کمک می کنن. اگه حضور در شبکه های اجتماعی به مشکل و جنگی آزاردهنده واسه تون بدل شده، حتما باید به متخصصی آگاه مراجعه کنین.دسته‌ها: آموزشی