برنامه ریزی واسه آینده سخته. نمی دونیم مقتضیات شغلی مون چه ایجاب می کنن یا چه زمانی ازدواج می کنیم. زمان بچه دار شدن مون رو هم نمی دونیم. این دست سوالا رو آشنایان و دوستان فضول از ما می پرسن. اما بد نیس بدونیم این سوالا جزییات مهم زندگی ما هستن که هنگام باید به اونا فکر کنیم. اگه دلتون بچه می خواد یا دوست دارین در ملکی سرمایه گذاری کنین که بعدا بتونین اونو به قیمت بالاتر بفروشین خوبه به نکات زیر توجه کنین:

۳ نکته کلیدی واسه افرادی که هم می خوان خونه دار شن و هم بچه دار آموزشی
۳ نکته کلیدی واسه افرادی که هم می خوان خونه دار شن و هم بچه دار آموزشی

 

۱. محله ای پیدا کنین که مناسب بچه ها باشه

۳ نکته کلیدی واسه افرادی که هم می خوان خونه دار شن و هم بچه دار آموزشی

همه چیز یک خونه رو میشه تغییر داد غیر از محل اونو.اگه هم قصد دارین یک آپارتمان رو واسه زندگی انتخاب کنین در انتخاب طبقه آپارتمان هم باید دقت کنین. پس سعی کنین در محله ای خونه بخرین که نیازای آینده فرزندان تون رو تأمین کنه. این نیازها و عوامل مهم عبارت ان از:

 • امنیت محله: خیلی راحت از راه اینترنت و با کمی پرس وجو می تونین میزان جرم رو در محلهای جور واجور پیدا کنین.
 • وجود مدرسه: اینجا هم اینترنت به شما کمک می کنه تا بهترین مدرسهای هر محله رو پیدا کنین.
 • وجود بقیه خونوادها: یکی از نشونه های خوب محله ی مناسب کودکان، حضور خونوادهای بسیار در آنجاست. حتما بعد از تموم شدن ساعات مدارس یا آخر هفته ها (و وقتی هوا مناسب و مطبوعه) از محله بازدید کنین؛ چون که در این هنگامه که بچه ها در بیرون از خونه به بازی مشغولند. همنچنین می تونین درباره این موارد از مشاور املاک سوال بپرسید.
 • ۳ نکته کلیدی واسه افرادی که هم می خوان خونه دار شن و هم بچه دار آموزشی

 • وجود جایای تفریحی: پارکا، استخرهای شنا، موزهای مخصوص کودکان و مراکز تفریحی واسه شادی و اوقات فراغت کودکان در بیرون از خونه بسیار مهم هستن. حتما این مراکز رو در محله شناسایی کنین.
 • زمان حمل و نقل: اینکه بتونین به جای اتلاف وقت در اتوبوس و مترو و ترافیک، زمان بیشتری رو با خونواده سپری کنین مهمه. سعی کنین در زمان اوج تردد و ترافیک، در اون محله سوار مترو یا اتوبوس شید تا ببینین چقدر واسه رسیدن به مقصد زمان صرف می شه.

۲. خونه ای انتخاب کنین که با شما بزرگ شه

۳ نکته کلیدی واسه افرادی که هم می خوان خونه دار شن و هم بچه دار آموزشی

نیازای یک خونواده در حال رشد با نیازای یک زوج بدون بچه یا فرد مجرد متفاوته. پس حتما ویژگیای زیر رو هنگام خرید خونه بررسی کنین:

 • جای فراخ: بچه داشتن یعنی داشتن خرت و پرت بیشتر. موقع خرید محدوده مناسبی واسه متراژ آپارتمان یا خونه مشخص کنین و مطمئن شید خونه ای که می خواید بخرین انباری، زیرزمین، کمد و کابینتای کافی داشته باشه.
 • اتاق خواب: خونه ای که می خواید بخرین سه خوابهه و این همون چیزیه که دنبالش بودین! اما مشکلی هست: اتاق خواب اصلی از اتاق خوابای دیگر فاصله داره. درسته که اینطوری حریم شخصی رعایت می شه اما خیلی از والدین دوست دارن نزدیک اتاق بچه ها باشن. پس به این مورد هم توجه کنین.
 • فضای بیرونی: خونه باید جایی واسه بازی بچه ها داشته باشه.
 • مسائل ایمنی: حتما از ایمنی ساختمان مطمئن شید تا دیگر نگران جون بچتون نباشید. مراقب استخرها، خیابونای شلوغ و پلها و اتاقای بی حفاظ باشین.
 • فضای خونواده: شاید آشپز قابلی نباشید اما باید بدونین آشپزخانه می تونه جای خوبی واسه جمع شدن اعضای خونواده باشه.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۳۱ روش واسه خراب کردن یک سخنرانی عالی 

۳. بودجه ی خود رو در نظر داشته باشین

۳ نکته کلیدی واسه افرادی که هم می خوان خونه دار شن و هم بچه دار آموزشی

داشتن حساب جیب تون یعنی اینکه بدونین چقدر می تونین قرض و وام بگیرین، به ویژه وقتی مخارج بچه هم به هزینه هاتون اضافه می شه. جدا از اینکه اهداف مالی بلندمدت مثل پس انداز واسه بازنشستگی، مخارج زیر رو هم در نظر بگیرین تا بدونین واسه خرید خونه ی مورد نظر چقدر می تونین هزینه کنین:

 • هزینه مهد کودک: واسه نگهداری از دلبند خود در ساعت روز، وقتی سر کار هستین، حتما این مورد رو در نظر داشته باشین.
 • پدر یا مادری که در منزل می مونه: اگه یکی از والدین در منزل واسه نگهداری از بچه در خونه بمونه بر مسائل مالی اثر می ذاره.
 • تحصیلات: خرج و مخارج شهریه ی دانشگاه و مدارس غیرانتفاعی رو در نظر بگیرین. اگه بچه خود رو در مدرسه ای دولتی ثبت نام کنین، می تونین واسه دانشگاه اون پول پس انداز کنین.
 • ۳ نکته کلیدی واسه افرادی که هم می خوان خونه دار شن و هم بچه دار آموزشی

 • کلاسای غیردرسی: کلاس زبون، کلاس موسیقی، کلاس فوتبال و … هزینه داره. وقتی واسه خرید خونه ی مورد نظر بودجه ای در نظر می گیرین، این هزینه ها رو هم رو در نظر داشته باشین.
 • مسافرت: این روزها با وجود آسون تر شدن سفر، بیشتر مردم مسافرت می کنن و این یعنی زیاد شدن قیمت سفر. کارشناسان امور مالی میگن خونوادها باید بین ۵ تا ۱۵ درصد کل درآمد خود رو به سفر اختصاص بدن.

ممکنه پس از احتساب هزینه ها به این نتیجه برسین که بین اجاره یا خرید خونه، باید گزینه دوم که همون خرید خونه رو فعلا کنار بذارین و با پرداخت ماهیانه ی ، هزینه های خونواده تون رو بهتر مدیریت کنین.

دسته‌ها: آموزشی