میزان طلاق به شکل بدی رو به افزایشه، تا جایی که همین چندی پیش، سازمان ثبت احوال کشور از توقف اعلام آمار طلاق خبر داد. اگه فکری به حال رشد سرسام آور میزان طلاق نشه، جامعه با گسترش کنترل نشده ی خونوادهای تک سرپرست روبه رو هستش. کودکانی که به دلیل ی طلاقِ والدین شون از حضور دائمی پدر یا مادر محروم می شن، ممکنه به دلیل رفتار غلط والدین در مدیریت بحران طلاق، به آسیبای روانی جدی دچار شن. با توجه به آسیب پذیری کودکان در امر طلاق، در این مقاله می خوایم با مراجعه به پیشنهادای اِم. گَری نیومَن (M. Gary Neuman)، نویسنده و مشاور خونواده، به معرفی ۴ اشتباهی بدیم که والدین پس از طلاق انجام دهنده می شن.

۴ اشتباهی که والدین پس از طلاق انجام دهنده می شن  آموزشی

۱. کودک رو به پیام رسان خودتون و همسر سابق تون تبدیل می کنین

خیلی از والدینی که طلاق گرفتن، سعی می کنن هر حرفی رو که دارن از راه فرزندشان به گوش همدیگه برسانند. والدینی که فرزندشان رو وسیله پیام رسانی قرار میدن، موجب می شن فشار روانی زیادی به فرزندشان وارد شه. با این کار، مدیریت موقعیتی که خودِ والدین قادر به جمع وجور کردنش نیستن، به عهده ی فرزندشان میفته. اما ارسال ایمیل راه حل به مراتب مناسب تری واسه ایجاد رابطه با همسر سابق تونه. در مکالمه از راه ایمیل، والدین بیشتر سعی می کنن خودشون رو فقط به موضوعاتی محدود کنن که به بزرگ کردن فرزندشان مربوط می شه. به خاطر این، کمتر پیش میاد که در مکالمات ایمیلی، بحث به جاهای باریک کشیده شه و زخمای کهنه سر باز کنن. ، ایمیل، پیام مکتوبیه که در صورت ضرورت، قابل ارائه در دادگاه. واسه همین، هر یک از دو طرف سعی می کنن که در محتوای ایمیلای ارسالی با احتیاط تر بکنه.

اما اگه مجبور شدید که تلفنی یا روبرو با همسر سابق تون صحبت کنین، به خودتون مسلط باشین و حاشیه نرید و از همه مهم تر اینکه، حتی اگه طرف مقابل تون از کوره در رفت، حواس تون باشه که خودتون رو طعمه عصبانیتش قرار ندین. هر وقت دیدید که بحث داره به حاشیه کشیده می شه، مثلا می تونین بگید: «احساساتت رو می فهمم، اما من الآن اینجام که فقط در مورد وضعیت تحصیلی سپهر حرف بزنیم، نه چیز دیگه.» پس در روش ایجاد رابطه با همسر سابق تون، صلاحه که سلامت روانی بچتون رو در اولویت بذارین.

۲. احساساتی رو که باید به مشاور بگید، با بچتون در بین می ذارین

نوجوون ترها دوست دارن احساس کنن که شرایط، تحت کنترل شونه، اما دنیای شون بعد از طلاق به خاطر این به اونو می شه. درست نیس که در مورد جزئیات طلاق یا احساسات خشمگینانه ای که نسبت به همسر سابق تون دارین با بچتون صحبت کنین. با این کار، به بچتون می فهمانید که چقدر شرایط خرابه، در حالی که خودش مضطربه و دوست نداره احساس کنه که کنترلی بر شرایط نداره. سعی کنین از نقش تون به عنوان پدر یا مادر کوتاه نیایید. لازمه حد و حدودتان رو رعایت کنین و به جای اینکه به کمک بچتون متوسل شید، مثلا از یک مشاور خونواده کمک بگیرین. اینکه بچتون رو هم ردیف خودتون بذارین، کار غلطیه که به بچتون آسیب می زنه.

۳. بدون اینکه به احساسات بچتون توجه داشته باشین، همیشه از همسر سابق تون بدگویی می کنین

بچه ها احتیاج دارن که والدین درک شون کنن، اما احساسات اونا بعد از طلاق دچار تلاطم می شه. واسه اینکه به بچتون کمک کنین، لازمه پای صحبت هاش بشینین و مهم تر اینکه، به بچتون دیکته نکنین که در مورد همسر سابق تون چه جوری باید فکر کنه. البته شاید سخت باشه، اما هیچوقت نباید پیش بچتون از همسر سابق تون بدگویی کنین. با این کار انگار دارین خود بچتون رو به باد انتقاد می گیرین، چون آخرش نصف وجود بچتون از همسر سابق تون ریشه گرفته. سعی کنین دقیقا به همون چیزی که از بچتون می شنوین جواب بدین، مثلا بگید: «انگار از اینکه فهمیدی بابات می خواد دوباره ازدواج کنه، خیلی ناراحتی؟» فقط کافیه به بچتون گوش کنین و نشون بدین که درکش می کنین، اما احتیاجی نیس که حتما راه حل خاصی در چَنته داشته باشین. می تونین به بچتون پیشنهاد کنین که احساساتش رو بنویسه و با همسر سابق تون در بین بزاره، اما اگه دوست نداره مجبورش نکنین. احساسات بچتون رو جدی بگیرین و بدونین زخمی که به روحش وارد شده فقط از راه ایجاد رابطه صمیمانه و درک دوطرفه برطرف میشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۳ راز موفقیت در زندگی که هر فردی باید بدونه

۴ اشتباهی که والدین پس از طلاق انجام دهنده می شن  آموزشی

ازدواج

۴. هر بار که بچتون با همسر سابق تون ملاقات می کنه، یا هیچ حرفی نمی زنید یا سوال پیچش می کنین

نسبت به روزهایی که بچتون با همسر سابق تون وقت می گذرونه، حساسیت نشون ندین. کافیه فکر کنین که به منزل یکی از بستگان مثلا خاله یا عمه رفته. اینکه از بچتون در مورد اوقاتی که با همسر سابق تون گذراندهه، هیچ سوالی نکنین، موجب اضطرابش می شه و این حس رو منتقل می کنه که اجازه نداره دنیای پدر و مادرش رو با همدیگه قاطی کنه و باید آسه برود و آسه بیاد. اما زیادی سوال پیچ کردن هم کار درستی نیس، چون با این کار، بچتون رو در وضعیت روانی تحمل ناپذیری قرار میدید. عوضش پیشنهاد می شه که از بچتون سوالات سرگرم کننده و کلی بپرسید تا اضطرابش بریزه.

والدینی که با رفتارهای غلط به فرزندشان آسیب زده ان، چه جوری می تونن اشتباهات شون رو جبران کنن؟

خیلی از والدینی که طلاق گرفتن، ممکنه بعد از خوندن این مقاله به اشتباهاتی که ناخواسته در مورد فرزندشان انجام دهنده شدن پی ببرن. اما هنوزم فرصت دارین تا آسیبایی رو که پس ی طلاق و مدیریت ناصحیح شرایط به بچتون وارد کردین، جبران کنین. بچتون به ویژه تا زمانی که اول یا وسطای نوجوانیه، بخشندگی بیشتری داره، اما شاید در آخرای نوجوونی کمی سخت تر بتونین از خشم اون کم کنین. واسه جبران اشتباهات تون می تونین از راهکارهای زیر کمک بگیرین:

  • از بچتون عذرخواهی کنین و مطمئن باشین که عذرخواهی واسه اشتباهات تون اثر خیلی زیادی در بهتر شدن روابط تون داره.
  • به بچتون توضیح بدین که دقیقا در چه رفتارهایی اشتباه کردین و بعد سعی کنین که از همون لحظه به بعد، رفتارتون رو اصلاح کنین.
  • از بچتون بخواهید هر بار که شروع به بدگویی از همسر سابق تون می کنین، کاری کنه که به خودتون بیایید و از ادامه رفتار غلط تون پرهیز کنین. مثلا به بچتون یاد بدین که در این موارد، دستش رو بالا بگیره تا یادتون بیاد که دارین اشتباه می کنین.

چیزی که خوندین پیشنهادای اِم. گَری نیومَن به والدینی بود که سختیای طلاق رو واسه فرزندان شون تحمل نکردنی می کنن. جالبه بدونین چند عنوان کتاب در مورد ی طلاق از این نویسنده ی مطرح به فارسی ترجمه شده. واسه مشاهده ی این کتابا می تونین به این لینک مراجعه کنین.

منبع : we.bmd.com

 


دسته‌ها: آموزشی