از بین هزاران متخصصی که درطول ۱۱ پارسال با اونا کار کردم یا در موردشان شنیده ام، تعداد خیلی از اونا واسه بالا رفتن از نردبان پیشرفت، به کمک احتیاج دارن. اونا می خوان ترفیع شغلی بگیرن، شناخته شن و به خاطر کارکرد خوب و مشارکتای مفیدشان مورد تجلیل قرار بگیرن. جدا از اینکه این، خیلی از اونا خواهان رهبری بیشتر و افزایش مسئولیت هاشون هستن. هنگامی که اونا راه و قدمایی رو که واسه افزایش رتبه کاری طی کردن، برایم بازگو می کنن، من متوجه ۴ اشتباه و نقطه کور میشم که مانع رسیدن اونا به اهداف شون می شه.

 

۱. اونا در حالی خواسته افزایش رتبه کاری می کنن که هیچ کار زیادی طبق اون انجام نداده ان

خیلی از افراد حرفه ای باور دارن که واسه پذیرش مسئولیتای سنگین تر آماده هستن، ولی توانایی این کار رو از خود نشون نداده ان. اونا هیچ کار خاصی انجام نداده ان که طی اون احتیاج باشه تا تواناییا و پتانسیلای شغلی خود رو رشد و پیشرفت بدن، به رهبران بهتری تبدیل شن یا اینکه از مهارت ها، بینش و استعدادای منحصربه فرد خود، به شکل تازه ای استفاده کنن. اونا کاری انجام نداده ان که تحولی بزرگ در شرکت به وجود آورده باشه. بله، تنها کار خودشون رو انجام دادن، خوب هم انجام دادن، ولی هیچ وقت کاری بالاتر از اون انجام نداده ان. اینکه وظایف فعلی خود رو خوب انجام میدیم، به این معنی نیس که آماده ی پذیرش مسئولیتای بیشتری هستیم. پس در این حالت خواسته اونا واسه افزایش رتبه کاری، پیش از موعده.

۲. اونا شبکه قابل اطمینانی از مربیان، حامیان مالی و سفیران رو در دور و بر خود نساخته ان

یکی از عوامل بسیار مهم در موفقیت ما، کمک گرفتن از دیگرونه. ما نمی تونیم بدون حمایت و پشتیبانی بقیه به رؤیاهای بزرگ خود دست پیدا کنیم. واسه اونکه به عنوان یک کارمند برجسته شناخته شیم و بتونیم به مراحل بالا تر برسیم، سعی انفرادی کافی نیس. ما به کمک همکاران، دوستان، مدیران و رهبران ارشد خود احتیاج داریم تا بتونیم به افزایش رتبه کاری دست پیدا کنیم. اگه ما خود رو تنها و در خلأ قرار بدیم، یا با بقیه از در دشمنی وارد شیم، قادر به پیشرفت نخواهیم بود.

۳. اونا درباره جو و محیط سازمان شون شناخت کافی ندارن

۴ دلیلی که نمی گذارد شما افزایش رتبه کاری بگیرین  آموزشی

یکی از اشتباهات عادی افرادی که نمی تونن از نردبان پیشرفت بالا برن اینه که کار خود رو به شکل جداگونه آزمایش می کنن، بدون اونکه واقعا بدونن، سازمانی که واسه اون کار می کنن چه سازو کاری داره و از چه سیستمی واسه آزمایش میزان اهمیت و مشارکت کارکنانش استفاده می کنه.

این سؤالات رو از خودتون بپرسید:

  • میدونید که شرکت شما چی رو به عنوان مشاکت فعال و مؤثر تلقی می کنه؟ اینکه دقیقا کدوم ویژگیا و خصوصیات اخلاقی واسه قدم برداشتن به طرف مرحله بعدی موردنیازه؟
  • شما از مهم ترین اهداف و مأموریتای همکار خود پشتیبانی می کنین یا به کلی از اونا بی خبر هستین؟
  • دستاوردهایی بالاتر از وظایف عادی خود داشته اید؟ تونسته اید تا فرقی مؤثر بسازین؟ اگه جواب تون مثبته، بگید چیجوری؟
  • نشون دادین که می تونین موقعیتایی رو بالاتر از اون چیزی که حالا در دست دارین، مدیریت و رهبری کنین؟
  • میدونید رئیس و مدیران ارشد شما چی رو لازمه ی موفقیت و رشد سازمان میدونن و شما از این برنامه ها به طور زیادی حمایت می کنین؟
  • در آخر، واسه اینکه بفهمین بقیه درمورد کارکرد و مشارکت شما چه نظری دارن و تمایلی واسه همکاری با شما دارن، یک آزمایش ۳۶۰ درجه انجام دادین؟

۴. اونا هیچوقت به مصاحبهای کاری خارج از شرکت خود نرفته ان

۴ دلیلی که نمی گذارد شما افزایش رتبه کاری بگیرین  آموزشی

یکی از بدترین اشتباهاتی که می تونین انجام دهنده شید اینه که بدون اونکه هیچوقت مصاحبه ای با افراد خارج از محل کار خود داشته باشین یا شبکه و رابطه معناداری با اونا ایجاد کرده باشین، به مدت ۵ تا ۱۰ سال در یک شغل بمونین. من هر هفته این اشتباه رو درمورد دوستانی که با اونا کار کردم می بینم. اونا خود رو از زمینه کاری، صنعت و همکاران شون در خارج از شرکت منزوی و جدا از هم نگه داشتن و واسه همین از نظر شغلی متضرر شدن. مسئله معمولا اینجاست که اگه بحث اخراج و از دست دادن شغل به وجود بیاد، معمولا این دوستان خود رو تنها و جداافتاده حس می کنن و نمی دونن که باید از کجا شروع کنن، چیجوری یک پروفایل لینکدین بسازن، به مصاحبهای کاری برن و شغل جدیدی پیدا کنن که اونا رو راضی کنه.

هیچی بیشتر از داشتن مصاحبه ای با شخصی به غیر از کارفرماتون و درک جایگاه تون در بازار کار، به شما قدرت نمی ده و باعث تقویت اعتمادبه نفس شما نمی شه. هر فرد متخصص و حرفه ای، صرف نظر از اینکه چقدر از شغلش رضایت داره، باید به شکل منظم (هر ۴ تا ۶ ماه) در خارج از سازمان خود مورد مصاحبه قرار بگیره. ولی تنها به این بسنده نکنین که رزومه ی قابل قبولی از خود ارائه بدین، بلکه تحقیق جامعی بکنین تا بفهمین که از دنبال کردن چه اهدافی لذت می برین و چه فایدهایی از یاد گرفتن اونا نصیب تون می شه.

داشتن مصاحبه یای شغلی منظم در خارج از شرکت، می تونه به شما کمک کنه تا با تغییرات صنعت شغلی خود آشنا شید، فرصتای جدید پنهون ای رو شناسایی کنین که واسه تون هیجان انگیز هستن، با افراد جدیدی آشنا شید که بعدا می تونن در انتقال و جابه جایی کار به شما کمک کنن و دیدگاه شفاف تری درمورد ارزش خود در بازار کار به دست بیارین. ما باید در تموم طول دوره کاری خود با بقیه رابطه برقرار کنیم، پل درست کنیم، رفت و اومد کنیم و از هر طریقی که می شناسیم خود رو به بازار معرفی کنیم.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۲۵ راه واسه شکست دادن اضطراب اجتماعی و خجالت کشیدن

چند پیشنهاد

اخیرا یک رسانه مطرح ازم پرسید که ۳ پیشنهاد ی مهم من به زنان ۳۰ تا ۴۰ ساله ای که به دنبال گرفتن ترفیع هستن، چیه؟ موارد زیر مهم ترین پیشنهادام هم به زنان و هم به مردانه:

۱. منتظر نباشید تا فرصت رهبری خودبه خود به سراغ تون بیاد

۴ دلیلی که نمی گذارد شما افزایش رتبه کاری بگیرین  آموزشی

برید و به دستش بیارین. سه بخش ی اصلی رو که خیلی به نتیجه اونا اهمیت میدید و سازمان شمام روی اون کار می کنه، شناسایی کنین و داوطلبانه حمایت خود رو از اونا اعلام کنین: رهبری یک پروژه رو به دست بگیرین، مسئولیت برگزاری یک کمیته رو قبول کنین، نظارت یک حرکت جدید رو برعهده بگیرین. برید و چیزی که رو که می خواید، به چنگ بیارین. اینطوری شما بیشتر درمعرض دید قرار می گیرین و به میزان بیشتری توانا، داری اعتماد به نفس و آماده واسه رسیدن به مرحله بعدی شغل خود به نظر می رسین، چون که تونسته اید تا به سطح بالاتری از مشارکت دست پیدا کنین.

۲. ۲۰ مورد از بهترین ویژگیای خود رو ضمیمه ی تقاضایتان کنین

۴ دلیلی که نمی گذارد شما افزایش رتبه کاری بگیرین  آموزشی

باید بدونین که ترفیع از آسمان به دامن شما نمی افته. اگه می خواید ترفیع بگیرین، باید پرونده ای منظم، معتبر، طبقه بندی شده و غیرقابل رد واسه خودتون درست کنین که نشون بده شما لیاقت افزایش رتبه کاری رو دارین. همین آخر هفته، در جایی آروم بشینین (جایی که هیچی حواس شما رو پرت نکنه و همه وسایل الکترونیکی خود رو هم خاموش کنین) و ۲۰ مورد از نقاط قوت خود رو در کار یادداشت کنین. این ۲۰ مورد می تونن شامل تموم کارایی باشن که اثر زیادی روی کار و شرکت شما گذاشته ان؛ مثل کلیه ی موفقیتا، دستاوردها و اموری که انجام اونا رو ممکن کردین و راه رو واسه انجام شون باز کردین.

واسه تأکید بیشتر روی اطلاعاتی که وارد می کنین، از هر تعداد معیاری که می تونین استفاده کنین: تعداد مشتری هایی جدیدی که جذب کردین و ارزش پولی هر کدوم از این مشتریا، درصد عایدی شرکت که شما در ایجاد اون نقش داشته اید، کسب و کارای کسادی که شما بار دیگر به اونا رونق بخشیدید، تأثیری که شما درکل روی صنعت داشته اید، فرایندهایی که ساده کردین و باعث صرفه جویی در هزینه ها شدید، پروتکلی که تصویب کردین و باعث ایجاد تغییر در نحوه ی کارکرد بخش شما شد و چیزای دیگه ای به جز اینا. با هشیاری تموم دستاوردها، مهارت ها و استعدادهای خود رو شناسایی کنین و واسه خود پرونده ای قوی و همراه با مستندات، داده ها و معیارها تشکیل بدین.

۴ دلیلی که نمی گذارد شما افزایش رتبه کاری بگیرین  آموزشی

۳. واسه خود حامیان بانفوذی دست وپا کنین که حتی زمانیایی که شما حضور ندارین به شما کمک می کنن

تحقیقات نشون میدن که آقایان به شکل ذاتی تمایل دارن که واسه خود حامیانی از رده های بالا و دارای قدت نفوذ زیاد پیدا کنن تا روند پیشرفت شون رو سرعت ببخشند. درحالی که خانوما بیشتر از هر زمانی میدونن که برخورداری از علم و تجربه یک مربی کار درست دارای اهمیته، اما چیزی که هنوز در این بین کمه، برخورداری از یک حمایت کننده درست وحسابیه؛ رهبران عالی رتبه و قدرتمندی که حتی در زمان نبود حضور شمام از شما پشتیبانی می کنن. از همین حالا تمرکز خود رو روی ایجاد رابطه با چند حمایت کننده قوی که شاهد توانایی هاتون بودن و از اینکه سخنگوی شما باشن هیجان زده ان، متمرکز کنین. اونا دره ها رو باز می کنن و شما رو به افرادی معرفی می کنن که واسه رفتن به مرحله بعد به اونا احتیاج دارین.

یک سؤال دیگر که به کَرات ازم پرسیده می شه اینه:

اگه من یک بار فرصت خود رو واسه گرفتن ترفیع از دست بدهم، چقدر باید صبر کنم تا دوباره اقدام کنم؟ و کی باید تسلیم شوم و دنبال شغل دیگری بگردم؟

جواب این سوال به این بستگی داره که شما چقدر آماده ی پیشرفت هستین؟ اگه شما کارایی رو که در بالا پیشنهاد شده انجام دادین، می تونین با انجام کارای زیر آماده ی پیشرفت باشین:

  • توانایی رهبری خود رو به غیر از رئیس و همکاران تون، به افراد دیگر هم نشون بدین.
  • حامیان قدرتمندی واسه خود پیدا کنین که به توانایی رهبری و تواناییاتون گواهی میدن.
  • به دنبال رسیدن به پیشرفتا و موفقیتایی در شرکت یا بخش ی کاری تون باشین که به سازمان نشون بده که پیشرفت شما به نفع اونا هستش.

اگه این کارا رو انجام دادین و یک پرونده ی قوی، روشن و مطمئن درمورد ترفیع خود تشکیل دادین و ترفیع نگرفتید، باید بخواهید تا به شکل شفاف به شما توضیح بدن که دلیلش چیه. اگه دلیل خاصی وجود نداره، یا دلایلی که میارن واسه شما قابل قبول نیس، یا مدیر شما علاقه ای به درنظر گرفتن یک برنامه پیشبردی به همراه شما نداره، پس دیگر وقت اون رسیده که به دنبال مشاغل دیگری بگردید. اگه رئیس شما نمیتونه به شکل روشن و مشخص به شما نشون بده که واسه رسیدن به مراحل بالاتر باید چه راهی رو بپیمایید، این نشونه اینه که شما باید پیشرفت و فرصتای خود رو در جای دیگری جست وجو کنین.

منبع : forbes


دسته‌ها: آموزشی