شروع یک رابطه جدید، چه شخصی باشه چه کاری، مثل خریدن یک ماشین جدیده. تا زمانی که مشکلی رخ نداده، همه چیز بسیار لذت بخش به نظر میاد. ولی مثل ماشین، هنگامی که رابطه خراب می شه، همه چیز خیلی گیج کننده به نظر میاد. شخص باتجربه می تونه بگه که چه زمان ماشین دچار مشکل شده و ایرادش از کجاست. در مورد روابط هم همین طوره و شما می تونین با یادگیری تکنیکای کاربردی، مکانیک رابطه خود باشین. در این مقاله درباره ۴ دلیلی که باعث می شن رابطه ها با شکست روبرو شن، بیشتر می خونین.

دکتر جون گاتمن (John Gottman) و همکارانش در دانشگاه واشنگتن، چار علامت روشن رو که نشون دهنده ی وجود مشکل در رابطه، کشف کردن و به اونا لقب «چار سوار آخرالزمان» رو دادن. چار سوار آخر الزمان اونقدر مهم و جدی هستن که اگه در رابطه ای وجود داشته باشن، با دقت ۹۳ درصد احتمال نابودی رابطه میره.

واسه اینکه با این ۴ عامل آشنا شید و ببینین وضعیت روابط شما چیجوریه، به جای خوندن این مقاله می تونین ویدیوی زیر رو هم ببینین.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

محققان در دانشگاه واشنگتن واسه بررسی صحت تحقیقات خود، زوجای متاهل رو مورد بررسی قرار دادن، با این حال این رفتارها می تونن در محیط کار هم ویرانی به بار بیارن.

طی آزمایشی، سایت TalentSmart بیشتر از یک میلیون نفر رو مورد بررسی قرار داده و کیفیت روابط کا ری و کارکرد اونا در محیط کار رو مقایسه کرده. نتایج نشون می ده ۹۰ درصد افرادی که دارای بهترین کارکرد هستن در مدیریت کردن روابطشان هم مهارت زیادی دارن و از چار سوار آخرالزمان خیلی پرهیز می کنن. فهمیدیم که چار سوار در محل کار بیشتر دیده می شن و هنگامی که نقاب از چهره ی خود میکشن، ارتباطات، کار گروهی و شاخص کارکرد همه دچار آسیب و آسیب می شن.

چار سوار آخرالزمان

چار سوار نماد چار کاری هستن که به جای بهبود رابطه، اونو خراب تر می کنن و اگه ما احساسات خود رو کنترل نکنیم، ممکنه در دام اونا بیفتیم. بازم که مشخصات هر یک از سواران رو می خونین و رابطه اونا رو در روابط خود بررسی می کنین، به این نکته هم توجه کنین که اختلاف و دعوا به خودی خود یک مشکل به حساب نمیاد. اختلاف جزء طبیعی و (در حالت ایده آل) ثمربخشِ رابطه بین دو نفر با نیازها و سلائق مختلفه. میزان اختلاف و اختلاف بین دو نفر مانعی در برابر موفقیت رابطه اونا نیس. بلکه نحوه ی روبرو شدن با اختلافه که میزان موفقیت یک رابطه رو تعیین می کنه و حضور چار سوار به این معناست که اختلاف به شکل سازنده و به درد بخور مدیریت نمی شه. پس از معرفی هر سوار، راهکارهایی واسه شکست دادن هر یک از اونا آورده شده که اگه از اونا پیروی کنین، شک نداشته باشین می تونی روابط موفقیت آمیزی داشته باشین.

اولین سوار: انتقاد

۴ نشونه رو به اتمام بودن رابطه شما با بقیه  آموزشی

انتقاد رو نباید با بازخورد دادن سازنده به خاطر پیشرفت و یا تغییر یک فرد، اشتباه گرفت. انتقاد زمانی که سازنده نباشه، انتقاد حساب می شه (مثلا: این گزارش فاجعهه!). بدترین شکل انتقاد وقتیه که به جای اونکه روی عمل یا رفتار مشخصی که می خواید تغییر کنه تاکید کنین، انگشت اتهام رو به طرف خصوصیات شخصیتی، ذات و علائقِ شخص نشونه روید (مثلا: نگارشت افتضاحه! خیلی شلخته و بی نظم هستی!). انتقاد غیرسازنده یک چیزه، اینکه دست روی چیزایی بذاریم که شخص قادر به تغییرشان نیس یک چیز دیگر!

۴ نشونه رو به اتمام بودن رابطه شما با بقیه  آموزشی

شکست دادن انتقاد

اگه می ببینن بیشتر به جای اونکه نظرات سازنده بدین، از بقیه انتقاد می کنین بهتر اینه پیش از اینکه خوب درباره اون فکر نکردین از دادن هرگونه نظر و بازخورد پرهیز کنین. شما باید به طور کامل فکر کنین چه می خواید بگید و واسه اونکه بتونین لحن سازنده گفتار خود رو حفظ کرده و از انتقاد دور بمونین، باید عینا برابر همون متنی که از قبل آماده کردین عمل کنین. بهتره فقط در مورد یک رفتار خاص نظر خود رو اعلام کنین، چون زمانی که نسبت به چند رفتار در اون واحد واکنش نشون میدید، خیلی راحت رفتار شما با انتقاد اشتباه گرفته می شه. اگه می ببینن نمی تونین بدون اونکه پای خصوصیات شخصیِ فرد رو به بین بکشین بازخورد بدین، بهتره اصلا چیزی نگید.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۲۵ جمله انگیزشی که خوندن اون یک روز پرانرژی رو براتون رقم می زنه

دومین سوار: تحقیر

۴ نشونه رو به اتمام بودن رابطه شما با بقیه  آموزشی

هرگونه بی احترامی رو نسبت به بقیه به عنوان تحقیر تلقی می شه. تحقیر معمولا با شکستن غرورِ طرف مقابل و توهین رو همراهه. البته تحقیر به شکل غیرمستقیم و مستور هم هست، مثل پشت چشم نازک کردن و پوشاندن تحقیر در لفافه ی شوخی و ظنز.

شکست دادن تحقیر

منشأ تحقیر، نبود علاقه به طرف مقابله. مثلا هنگامی که شخصی مورد تشویق شما نیس و از مصاحبت با اون لذت نمی برین، با اینکه ممکنه اون در گذشته ها ویژگی برجسته و جالبی داشته که حالا رنگ باختهه، تحقیر به شکلی غیرمنتظره سر بر میاره. اگه بی علاقگی شما غیر قابل اجتنابه و رابطه شما به نوعیه که نمی تونین اونو به پایان برسونین، مثلا اگه طرف مقابل از اعضای خونواده و یا از همکاران تونه، باید روی برداشتن قدمای کوچیک تمرکز کنین. کسائی که خوب از پس اداره ارتباطات خود بر بین میدونن رفت و اومد با آدمای جور واجور چه فایدهایی داره، ولو اینکه خیلی هم از اونا خوششون نیاد. زمینه های مشترک، گرچه کوچیک، دارایی با ارزشی هستن که باید به دنبالشان گشت و قدرشون رو دونست. به قول آبراهام لینکلن:

۴ نشونه رو به اتمام بودن رابطه شما با بقیه  آموزشی

اگه من از کسی خوشم نمیاد، باید اونو بهتر بشناسم.

سومین سوار: حالت دفاعی

۴ نشونه رو به اتمام بودن رابطه شما با بقیه  آموزشی

از زیر بار مسئولیت شونِه خالی کردن، بهونه تراشیدن، گِله رو با گله جواب دادن و هرگونه واکنش دفاعی دیگری مشکل آفرینه، چون مانع از اون می شه که اختلافا در آخر حل و فصل شن. حالت دفاعی گرفتن تنها باعث بالا رفتن سطح اضطراب و نا آرومی در هر دو طرف می شه و این موضوع مانع تمرکز روی مسائل مهم تری می شه که احتیاج به حل و فصل دارن.

شکست دادن حالت دفاعی

اگه می خواید حالت دفاعی به خود نگیرید، باید خود رو راضی کنین با دقت به شکایت طرف مقابل گوش بدین، حتی اگه نظر شما با چیزی که اون می گه، یکی نیس. این به معنی این نیس که حتما با اون موافقت کنین. بلکه باید روی فهمیدن دیدگاه طرف مقابل تمرکز کنین تا بتونین به یک راه حل واسه حل اختلاف برسین. نکته کلیدی اینه سعی کنین خونسردی خود رو حفظ کنین. زمانی که فهمیدین طرف مقابل از چه چیز ناراحته، خیلی ساده تر می تونین به یک توافق مشترک برسین تا اینکه همیشه عقاید اونو با بی تفاوتی رد کنین و موضع دفاعی بگیرین.

چهارمین سوار: طفره رفتن

۴ نشونه رو به اتمام بودن رابطه شما با بقیه  آموزشی

طفره رفتن یعنی شخص با پرهیز از جواب دادن، بحث رو ناتمام بزاره. قهر کردن، فاصله گرفتنِ عاطفی، بی احساس شدن و ندیده گرفتن طرف مقابل همه از نمونه های طفره رفتن هستن. طفره رفتن دردسرسازه، چون کسی رو که با اون این جور رفتار می شه، خشمگین می کنه و مانع از این می شه دو طرف بشینن و اختلاف خود رو حل کنن.

شکست دادن طفره رفتن

نکته کلیدی در شکست دادن طفره رفتن اینه که در بحث شرکت کنین. اگه به این خاطر از ادامه بحث طفره می روید که احساس می کنین شرایط گفت وگو شما رو سردرگم و گیج کرده، به طرف مقابل بگید چه حسی دارین و از اون بخواهید پیش از ادامه بحث، کمی به شما زمان بده. حتی زمانی که حرفی واسه گفتن ندارین، رابطه چشمی رو حفظ کنین و رو به طرف مقابل بایستید و سرتون رو با حرفای اون تکون بدین، تا نشون بدین بهش گوش می کنین و در جریان بحث قرار دارین. اگه طفره رفتن واسه شما به شکل عادت در اومده، باید توجه کنین که مشارکت در بحث و همکاری با همدیگه واسه حل اختلاف، تنها راه جلوگیری از نابودی و نابودی یک رابطه.

.com

 


دسته‌ها: آموزشی