تا الان به رابطه خوشحالی و وابستگی فکر کردین؟ فکر می کنین وابستگی به بعضی چیزها ممکنه احساس رضایت شما رو از بین ببره؟ بله درسته. شما باید با وابستگی مقابله کنین تا بتونین زندگی بهتری واسه خود بسازین. این نوشته رو بخونین تا ببینین افراد خوشحال به چه چیزایی وابسته نیستن.

وابسته نبودن یکی از ویژگیای بسیار مهمیه که باید در اون مهارت پیدا کنیم. ما خیلی راحت به چیزها، افراد، موقعیتا، گذشته و آینده وابسته میشیم. بااین حال، این وابستگیا همیشه به درد بخور نیستن. اینکه به هرچیزی چنگ بزنیم، عادت خوبی واسه گذران زندگی نیس. همه ما اینجور شرایطی رو در زندگیِ خود از سر کذرونده ایم. ما بیشتر، خودمون رو به چیزایی وابسته می کنیم که خوشحال مون می کنن. سعی ما واسه نگه داشتن اون عامل، درواقع به خاطر احساس شادی در مدت زمانی طولانی تره. ما نگرانیم نکنه شادی خود رو از دست بدیم؛ پس بهش عامل چنگ میندازیم تا بمونه. چیزها تغییر می کنن و این اتفاقیه که همیشه رخ می ده؛ اگه وابسته باشیم، با اتفاق این تغییرات، احساس بیچارگی و خیانت می کنیم.

ما به شکل آگاهانه یا ناآگاهانه، به احساس شادی و رضایت وابسته میشیم و هویت خودمون رو از اونا می گیریم. به همین دلیله که همیشه به گذشته فکر می کنیم، از آینده می ترسیم و نمی تونیم از لحظه حال لذت ببریم. وقتی «چنگ زدن به هرچیز» رو متوقف کنیم و سعی نکنیم محیط دور مون رو کنترل کنیم، به جهان امکان میدیم ما رو با راهکارهایی بالاتر از تصورمون خوشحال کنه.

رهاکردن، واسه جریان یافتن شادی ضروریه. رهاکردنِ وابستگیا تصمیمی یهویی نیس، بلکه انتخاب و تعهدی لحظه به لحظه. در طول این مراحل، باید روش رفت و امد مون با افراد یا چیزایی رو که در گذشته بهش وابسته بودیم، تغییر دهیم. اما چیجوری باید از وابستگیا آزاد شیم؟ با استفاده از نکات زیر، آزادی رو در آغوش بگیرین.

۱. افراد

واسه تایید ارزش خود، به دیگر افراد وابسته نباشید. بدون احتیاج به تأیید بقیه، ارزش خود رو بشناسین. نذارین بقیه به شما بگن چه حسی درمورد خودتون داشته باشین. به تنهایی بیرون رفتن، یکی از راه های بسیار خوب واسه ازبین بردن وابستگی تون به دیگرونه. این روش به شما کمک می کنه خودتون اشتیاقای تون و ارزشای تون رو بررسی کنین.

فقط کمی به افراد دیگر متکی باشین و بدونین که شما و فقط شما این توانایی رو دارین که دوست داشتن، با ارزشی و امنیت رو حس کنین. این مورد رو میشه به روابط زناشویی هم گسترش داد. دو شخص با موجودیت کامل می تونن با همدیگه باشن. شما هیچ وقت نیمه ی دیگر انسانی دیگر نیستین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۲۷ غذا رو که دشمن چربی ها هستن بهتر بشناسیم

۲. گذشته

۴ چیزی که افراد خوشحال هیچ وقت بهش وابسته نمی شن آموزشی

با این واقعیت روبه رو شید که هیچ وقت نمی تونین اتفاقات گذشته رو تغییر بدین. وابستگی به چیزی که از دست رفته، زندگی کردن طبق ترسه. به جای تمرکز بر چیزی که اتفاق افتاده و چیزی که اتفاق نیفتادهه، بر چیزی تمرکز کنین که در همین لحظه و حالا در حال رخ دادنه. «حالا» تنها لحظه ایه که بر اون کنترل دارین. با گذشته خود کنار بیایید و درک کنین که هرچه اتفاق افتاده، باید پیش می اومده تا شخصیت الان شما شکل بگیره. وقتی به گذشته نگاه کنین، ترتیب غیرایدئال اتفاقا رو می بینین و متوجه میشید اونا باعث رشد شخصی شما شدن.

۴ چیزی که افراد خوشحال هیچ وقت بهش وابسته نمی شن آموزشی

۳. آینده

شما نمی تونین شادی و رضایت رو در آینده پیدا کنین، چون تنها چیز واقعی، لحظه اکنونه و این همه چیزیه که درحال حاضر قادر به درک اون هستین. دانستن اتفاقات آینده مهم نیس. تنها چیزی که شما باید دریابید، اینه که آینده شما به این بستگی داره که از لحظه الانِ خود چیجوری استفاده می کنین.

۴. احساسات

این مورد، هم درمورد احساسات منفی صدق می کنه و هم احساسات مثبت. خیلی از ما به حسای ناراحتی و شادیِ خود وابسته ایم و فراموش می کنیم این حسا لحظه ای بیشتر پایدار نیستن. هویت بخشی به خود با استفاده از احساسات ، ما رو به زندانیان ذهن خودمون تبدیل می کنه. واسه آزادکردن ذهن تون، به احساسی توجه کنین که بر شما مستولی شده. مکث کنین. احساس خود رو بررسی کنین و به خودتون بگید: «این فقط حسه. این حس نمی گه من کی هستم» و در همون حال نفسای عمیق بکشین. متوجه میشید که اون احساس کم کم کم رنگ می شه.

ازدست دادن وابستگیا ممکنه سخت باشه، چراکه ما این وابستگیا رو به عنوان بخشی از زندگی خود قبول کردیم و باور داریم که اونا در هماهنگی با جامعه ان.

منبع : FinerMinds

 


دسته‌ها: آموزشی