آشنایی با روشای درست مطالعه و یادداشت ورداری در موفقیت تحصیلی علم آموزان و دانشجویان تأثیرگذاره. خیلی از علم آموزان سعی می کنن روش درست خلاصه نویسی از کتابای درسی شون رو یاد بگیرن. خلاصه نویسی از کتابا کار بسیار حساس و مهمیه. روشای مؤثری واسه خلاصه نویسی کتابا هست که با استفاده از اونا میشه به سؤالات امتحانی بهتر جواب داد و نمره های بهتری گرفت. در این مطلب نکات مفیدی درباره خلاصه نویسی آورده شده. به شما پیشنهاد می کنیم که روی هر یک از مراحل با دقت تمرکز کنین. با این کار می تونین خیلی راحت با صرف زمان کمتری تموم چند تا نکته مهم رو یاد بگیرین و در وقت خود صرفه جویی کنین. واسه آشنایی با نکات خلاصه نویسی با ما همراه باشین.

 

قدم اول: هر فصل کتاب رو کلی نگاه کنین

قدم اول مرحله اساسی در خلاصه نویسی حساب می شه. با این کار هر فصل رو کلا بررسی می کنین.

در این مرحله، خوب به موارد زیر توجه کنین:

  • عنوانا؛
  • جدولا؛
  • تصاویر؛
  • قسمتایی از متن که پررنگ شده؛
  • قسمتایی از متن که سبک نوشته تغییر کرده (ایتالیک)؛
  • و از همه مهم تر، قسمت خلاصه متن.

۴ قدم واسه خلاصه نویسی و یادگیری بهتر مطالب آموزشی

هدف از نگاه کلی به فصلا اینه که ذهن شما نسبت به متنی که قراره بخونین آگاهی پیدا کنه. این یکی از بهترین روش هاییه که با استفاده از اون، مغز بدون اینکه خسته شه یا فشار زیادی بهش وارد شه می تونه خیلی راحت و با کیفیت بالا اطلاعات جدید رو دریافت کنه. از طرفی با استفاده از این روش، چند تا نکته مهم واسه مغز تعیین می شه و ذهن هنگام خوندن دوباره مطالب، با دقت بیشتری اون نکات رو به خاطر می سپارد. این افزایش توجه باعث می شه که اطلاعات، بیشتر در خاطر شما باقی بمونن و جدا از اینکه اون می تونین موضوعاتی رو که قراره در آینده بخونین پیش بینی کنین.

خوندن خلاصه فصلا (اگه وجود داشته باشه) هم خیلی می تونه به یادگیری بهتر شما کمک کنه. شاید در اول همه مطالبی رو که می خونین درک نکنین، اما با این حال این کار رو انجام بدین. همونجوریکه قبلا گفته شد نگاه کلی به مطالب میزان توجه و درک شما رو از مطلب افزایش می ده و باعث می شه که مطالب بیشتر در حافظه ی شما ثبت شن.

اگه در کلاس، دبیر یا استادتان به نکته خاصی اشاره کرد، حتما اونو یادداشت کنین و موقع مرور سریع مطالب بهش توجه کنین. حتما دبیر شما می دونه که این اطلاعات باارزش هستن و دانستن اونا واسه شما لازمه؛ پس احتمال اینکه این نکات به عنوان سؤالات امتحانی هم مطرح شن، بسیار زیاده.

قدم دوم: واسه فهم بیشتر، چند تا نکته مهم رو یادداشت کنین

۴ قدم واسه خلاصه نویسی و یادگیری بهتر مطالب آموزشی

در مرحله بعدی باید مطالب رو بخونین و چند تا نکته مهم اونو یادداشت کنین. ممکنه خیلی از افراد واسه خلاصه نویسی همه مطالب رو با تموم جزئیات بنویسن اما این کار جدا از اینکه اینکه زمان زیادی میگیره بی فایده س. در این روش ممکنه خیلی از نکاتی رو که واقعا مهم هستن، بی اهمیت بدونین و به اونا توجه نکنین.

با استفاده از دو روش ساده می تونین مطمئن شید که همه اطلاعات کلیدی و مهم رو یادداشت کردین.

۱. یادداشت مطالبی که به سختی متوجه میشید

اگه بعضی از مطالب رو به سختی متوجه میشید، سعی کنین با استفاده از کلمات ساده ی قابل درک هر چیزی رو که درباره اون موضوع فهمیدین، بنویسین. واسه این کار مثلای کوتاه و مناسب استفاده کنین.

واسه شروع، اول بخشایی رو که متوجه شدین یادداشت کنین و بعد سراغ مطالب سخت تر برید. بعضی وقتا استفاده از منابع جور واجور می تونه به درک بهتر یک موضوع کمک کنه. اگه هنوز بعضی از قسمتا رو متوجه نمی شین، می تونین سریع در گوگل جست وجو کنین (واسه یافتن اطلاعات دقیق تر، بد نیس با نکات مربوط به جستجوی حرفه ای در گوگل آشنا باشین). شاید می تونین عکس، فیلم یا اطلاعات دیگری درباره اون موضوع پیدا کنین که به فهم بیشتر شما کمک کنه. حتما اطلاعاتی که با این روش به دست میارید یادداشت کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۳ اشتباهی که مدیران در تذکر دادن به کارمندان انجام دهنده می شن

با خلاصه نویسی مطالب، مغز شما روی مطالبی که بعد از مطالعه فهمیدین تمرکز می کنه. با این کار اطلاعات به بخشای کوچیک تر و قابل فهم تقسیم می شن و باعث یادگیری بهتر و راحت تر می شه.

خیلی از افراد سعی می کنن میزان خیلی از اطلاعات رو یک باره و به طور هم زمان یاد بگیرن. این مطالب می تونه مثل خوندن یک جمله خیلی طولانی یا بخشای خیلی از یک کتاب باشه. در این حالت ذهن از اطلاعات زیاد پر می شه. پس یادگیری این مطالب در زمان کوتاه مشکل هستش. واسه یادگیری بهتر لازمه که این مطلب رو به بخشای کوچیک قابل فهم تبدیل کنیم تا ذهن بهتر روی اونا تمرکز کنه.

۲. یادداشت مطالبی که تابه حال نخوندین

تموم مفاهیم، تعاریف، تئوریا و فرمولایی رو که تا الان با اونا روبرو نشده اید یادداشت کنین. حتی سعی کنین که همه جزئیات مربوط به اونا رو بنویسین. واسه فهم بهتر این مطالب می تونین مثالای مربوط به اونا رو هم بنویسین اما انجام این کار لازم نیس.

در مرحله بعدی سعی کنین که این مفاهیم رو درک کنین. اونا رو واسه خودتون تعریف کنین و براش مثال بزنین. کم کم، این مفاهیم واسه تون قابل درک می شه و خیلی راحت اونا رو یاد می گیرین.

سعی کنین که همیشه به جای تایپ خلاصه ها، اونا رو با دست و روی کاغذ یادداشت کنین. این کار اهمیت زیادی داره، چون هنگامی که مطالب رو به شکل دست نویس تهیه می کنین، بیشتر درباره اونا فکر می کنین. پس مطالب بیشتر تو ذهن شما باقی می مونه، خیلی راحت در حافظه ی بلندمدت شما ثبت می شه و بعدا بهتر جزئیات نوشته ها رو به خاطر میارید.

هدف ساده از این کار ذخیره سازی اطلاعات نیس، بلکه درک بهتر مطالبه. شاید واسه یک امتحان نتونین به این روش خلاصه نویسی تکیه کنین و حتما باید منبع اصلی آزمون رو بخونین، چون همه اطلاعات به شکل درست و کامل در کتاب هست. اگه از خلاصه های خود واسه امتحان استفاده کنین، ممکنه بعضی از مطالب مهم رو از قلم انداخته باشین و سرجلسه ی آزمون نتونین به همه سؤالا جواب مناسب بدین.

قدم سوم: مطالب رو سریع بخونین

۴ قدم واسه خلاصه نویسی و یادگیری بهتر مطالب آموزشی

در مرحله آخر سعی کنین مطالب رو تا جایی که امکان داره سریع بخونین و قدرت مطالعه خود رو بالا ببرین.

زمانی که از این روش واسه مطالبی استفاده می کنین که تابه حال نخوندین، دوباره اونا رو مرور کنین تا بهتر متوجه مفاهیم شید. فقط به خلاصه ها و یادداشتای خود تکیه نکنین چون همونجوریکه گفته شد ممکنه مطالب مهم و مهم رو یادداشت نکرده باشین (از خلاصه نویسی واسه مرور پایانی مطالب استفاده کنین). اگه با مطلبی آشنایی ندارین می تونین به آرامی اونو بخونین، اما واسه مطالبی که متوجه شدین از روشای تندخوانی استفاده کنین.

این کار باعث می شه که مطالب بیشتر تو ذهن شما بمونه و بیشتر اونا رو درک کنین.

قدم چهارم: مطالب رو مرور کنین

یکی از روشای درس خوندن درست، مرور مطالب خونده شده. درصورتی که زمان کافی واسه مطالعه کتاب تون دارین سعی کنین مطالب اونو مرور کنین. مرور مطالب باعث می شه که اطلاعات، بیشتر تو ذهن تون بمونه. اگه سرجلسه ی امتحان زمان کافی دارین، سعی کنین که دوباره جوابای خود رو بررسی کنین؛ این کار به شما این فرصت رو می ده جواب اشتباه سؤال یا انتخاب اشتباه گزینه ای رو فهمیده باشین و اونو درست کنین. خیلی از علم آموزان با وجود زمان کافی، ترجیح می ده که سریع به سؤالات جواب بدن و از جلسه ی آزمون بیرون بیان. به یاد داشته باشین که شما وقت و هزینه زیادی صرف کردین تا به مراحل بالاتر تحصیلی برسین، پس خیلی راحت فرصتای خود رو از دست ندین و از همه زمان آزمون درست استفاده کنین.

واسه همه شما عزیزان آرزوی پیروزی و سربلندی داریم.دسته‌ها: آموزشی